29 maja 2014 11:30

“Looking for the Void” piękna i trudna droga zachodnią ścianą Siula Chico

Francuski zespół w składzie Robin Revest, Helias MilleriouxFrederic Degoulet Benjamin Guigonnet wytyczył w stylu alpejskim nową drogę na zachodniej ściany Siula Chico (6265m, Cordillera Huayhuash, Peru). To pierwsza linia w całości biegnąca tą trudną i wymagająca ścianą.

Wspinaczka na "Looking for the Void" na Siula Chico (fot. httpfreddegoulet.blogspot.fr)

Wspinaczka na “Looking for the Void” na Siula Chico (fot. httpfreddegoulet.blogspot.fr)

Mimo że zachodnia ściana Siula Chico była atakowana już wcześniej to pierwszą linię na tej lodowo-skalnej ścianie wytyczyli w 7-dniowej akcji w maju 2007 roku Jordi Corominas i Oriol Barò (Pierwsza droga zachodnią ścianą Siula Chico). Ich  droga  biegnie w prawej części ściany, by na górze przewinąć się na ścianę południowo-wschodnią.

Droga z 2007 roku autorstwa Jordi Corominasa i Oriol Barò na Siula Chico

Droga z 2007 roku autorstwa Jordi Corominasa i Oriol Barò na Siula Chico

Autorzy tegorocznego przejścia za cel obrali lewą część ściany, która oparła się naprawdę doświadczonym wspinaczom (m.in. Mick Fowler, Simon Yates i Steve House). Mocna ekipa francuska po porządnej aklimatyzacji i uprzednim starannym zaplanowaniu wspinaczki wbiła się w ścianę 16 maja o 3:30 nad ranem. Po 4 dniach wspinaczki Robin Revest, Helias Millerioux, Frederic Degoulet i Benjamin Guigonnet osiągnęli w stylu alpejskim wierzchołek Siula Chico.

Ekipa na szczycie Siula Chico (fot. httpfreddegoulet.blogspot.fr)

Ekipa na szczycie Siula Chico (fot. httpfreddegoulet.blogspot.fr)

Zespół napotkał na 900-metrowej drodze trudności sięgające M7 i WI6. Problemy ze znalezieniem dobrych punktów asekuracyjnych sprawiają, że droga jest także dość ryzykowna. Dodatkowo słońce pojawia się na ścianie ok. południa i po tej godzinie wspinaczka ze względu na spadający lód staje się bardzo niebezpieczna. Kluczem do ograniczenia ryzyka jest znalezienie dobrych, chronionych miejsc biwakowych. Frederic Degoulet na swoim blogu pisze:

Dla nas to najtrudniejsza droga, jaką robiliśmy. Pod każdym względem – czystych trudności technicznych, zaangażowania fizycznego i psychicznego […] W Alpach nie ma takiej drogi. Przejście jednodniowe ze względu na możliwe tragiczne skutki wydaje się niemożliwe.

Przebieg "Looking for the Void" na zachodniej ścianie Siula Chico (900 m, M7 WI6 R), topo J. Corominas

Przebieg “Looking for the Void” na zachodniej ścianie Siula Chico (900 m, M7 WI6 R), topo J. Corominas

Następnego dnia po wejściu na szczyt Siula Chico i koniecznym kolejnym biwaku Francuzi naprawdę błyskawicznie zjechali ścianą. Ten 4-osobowy zespół 800 metrów ściany (20 zjazdów) wykonał w 3 godziny.

Mysza
Źródło: freddegoulet.blogspot.fr
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zjazdy [4]
    "4 osobowy zepół pokonał tą 800 metrową ścianę 20 zdjazdami…

    30-05-2014
    one