16 maja 2014 09:44

Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne

Za kilka dni będzie miała miejsce premiera powieści graficznej „Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne” autorstwa Jerzego Porębskiego i Ewy Łabaj.

Hermann Buhl - Liczy się to co wielkie i piękne - okładka

Bohater komiksu Austriak Hermann Buhl (1924-1957) to jeden z najlepszych wspinaczy w historii. Miał na swoim koncie wybitne przejścia alpejskie (m.in. pierwsze samotne przejście północno-wschodniej ściany Piz Badille w 1952 roku, czy samotne zimowe wejście na Watzmanna w 1953 roku).

Dla szerszej części publiczność jest znany przede wszystkim z wejścia na Nanga Parbat. Buhl zdobył szczyt w samotnym (od ostatniego obozu) ataku szczytowym zostając pierwszym człowiekiem, który stanął na wierzchołku tego trudnego ośmiotysięcznika. Ostatnie ponad 1000 metrów na Nanga Parbat przeszedł bez aparatury tlenowej, ale pod wpływem środka dopingującego na bazie amfetaminy.

Jego pierwsze wejście w 1957 roku w małym zespole (Fritzem Winterstellerem, Marcusem Schmuckiem oraz Kurtem Diembergerem) na Broad Peak jest uznawane za jeden z kamieni milowych we wprowadzaniu stylu alpejskiego w Himalajach.

Buhl zginął w 1957 roku podczas wspinaczki na 7-tysięczny szczyt Chogolisa w Karakorum.

Autorzy zapowiadanej publikacji, Jerzy Porębski i Ewa Łabaj, mają już w swoim dorobku (wspólnie z Bernadette McDonnald) komiks  „Tragedia na Lho La” opowiadający o jednym z najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest.

25-stronicowy komiks „Hermann Buhl – Liczy się to co wielkie i piękne”  ukaże się za tydzień w formie flip booka oraz do pobrania w wersji PDF w wersji polskiej oraz angielskiej. Następnie ukażą się wersje: włoska, niemiecka, hiszpańska, holenderska, hindi i bengali.

Sponsorem wydawnictwa jest firma GRIVEL srl.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum