20 maja 2014 16:29

“Główna Grań Tatr” – ukazał się nowy przewodnik Władysława Cywińskiego

Ukazał się nowy tom przewodnika szczegółowego Władysława Cywińskiego“Główna Grań Tatr”. To już 19. tom i niestety ostatni tego autora w imponującej serii przewodników wspinaczkowo-turystycznych po Tatrach. 

Tatry. Przewodnik szczegółowy, tom 19. Główna Grań Tatr (Władysław Cywiński)

Przewodnik “Główna Grań Tatr” został wydany pośmiertnie. Władysław Cywiński, znawca Tatr, przewodnik i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zginął 12 października 2013 w tatrzańskiej Dolinie Złomisk. Więcej o postaci Władysława Cywińskiego przeczytacie w artykule Apoloniusza Rajwy. Ale oddajmy głos samemu autorowi:

“Kompletne, 60-tomowe opisanie Tatr zapowiadane w pierwszym tomie okazało się nieosiągalnym szczytem optymizmu, mrzonką, prawdziwym mission impossible. Skończyło się na tomikach dziewiętnastu. […] Niestety Matuzalem – to tylko postać z pięknej bajki, a walka z metryką jest jeszcze bardziej bezsensowna, niż walka z wiatrakami […]”

“Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej.”

Najnowszy tom Przewodnika szczegółowego jest inny niż wszystkie dotychczasowe. Opisuje Główną Grań Tatr od Przełęczy Zdziarskiej po Przełęcz Huciańską. W kilku fragmentach opisuje również grań pod włos.

Główna część topograficzna jest uzupełniona o obszerną część historyczną opisującą zmagania taterników z Główną Granią Tatr.

W przewodniku znajdziecie 69 zdjęć oraz 2 mapki.

Przewodnik znajdziecie w księgarni wspinanie.pl.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum