9 maja 2014 12:40

Fundacja im. Anny Pasek kończy kolejny zimowy sezon szkoleniowy i zaprasza na inaugurację sezonu letniego

Wraz z nadejściem wiosny przyszedł czas na zakończenie i podsumowanie 7. zimowego sezonu szkoleń lawinowych prowadzonych w Tatrach przez Fundację im. Anny Pasek.

Mimo że zima w minionym sezonie niestety nie rozpieszczała ani zawrotną ilością śniegu, ani skrzypiącym mrozem udało się przeprowadzić 13 turnusów szkoleniowych, w których wzięło udział ponad 200 osób. Podczas szkoleń, prowadzonych w rejonie Morskiego Oka, kursanci trenowali scenariusze poszukiwania zasypanych przez lawinę, wykorzystując różne typy detektorów lawinowych i zestaw treningowy firmy Girsberger. Ćwiczono także metody sondowania i odkopywania zasypanych oraz podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej udzielanej ofiarom wypadku lawinowego.

Udało się przeprowadzić 13 turnusów szkoleniowych, w których wzięło udział ponad 200 osób (fot. Tomasz Nodzyński)

Udało się przeprowadzić 13 turnusów szkoleniowych, w których wzięło udział ponad 200 osób (fot. Tomasz Nodzyński)

W kolejnym dniu zajęć, podczas wycieczki w wyższe partie gór, uczestnicy poznawali zasady poruszania w terenie zagrożonym lawinami oraz metody oceny zagrożenia w oparciu m.in. o testy śniegowe. Można było także w praktyce zobaczyć działanie różnych typów plecaków lawinowych. Poza wiedza praktyczną wieczorami kursanci słuchali wykładów dotyczących tematyki lawinowej oraz – dzięki współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym – także ochrony przyrody oraz zasad udostępniania terenu TPN do działalności turystycznej.

Z roku na rok daje się zauważyć wzrost zainteresowania szkoleniami lawinowymi, także w tym roku ilość chętnych znacząco przewyższała ilość miejsc na kursach . W tym sezonie po raz pierwszy zorganizowano także kursy II stopnia, przeznaczone dla osób które we wcześniejszych sezonach odbyły już szkolenie podstawowe a teraz chcą utrwalić i rozszerzyć swoja wiedzę lawinową.

Poznawanie sprzętu (fot. Tomasz Nodzyński)

Poznawanie sprzętu (fot. Tomasz Nodzyński)

Kursy lawinowe Fundacji od początku prowadzi ten sam zespół kierowany przez Tomka Nodzyńskiego – przewodnika tatrzańskiego, zawodowo zajmującego się badaniami śniegowo-lawinowymi w IMGW-PIB. W sumie od początku działania Fundacji w samych szkoleniach lawinowych wzięło udział prawie 700 osób.

Fundacja im. Anny Pasek to Organizacja Pożytku Publicznego typu non-profit, a więc organizowane przez nią szkolenia lawinowe nie mają charakteru komercyjnego. Wpłaty przekazywane przez uczestników szkoleń pozwalają Fundacji wyłącznie pokrywać koszty organizacyjne kursów oraz koszty zakupu dodatkowego sprzętu szkoleniowego. Z tego też powodu przyjęta forma i zakres organizowanych kursów nie byłyby możliwe do osiągnięcia, gdyby nie dodatkowe wsparcie wielu życzliwych jej osób i instytucji – m.in. Schroniska PTTK w Morskim Oku oraz firm PolarSport, TatraTrade, KVAPI Products oraz Montano i Garmin-Kalwaryjska 70.

Pierwsza pomoc (fot. Tomasz Nodzyński)

Pierwsza pomoc (fot. Tomasz Nodzyński)

Uczestnikami wspomnianych szkoleń lawinowych są przede wszystkim młodzi ludzie, dopiero zaczynający swoją górską przygodę i potencjalnie najbardziej zagrożeni uczestnictwem w wypadkach górskich. Podczas szkoleń od dłuższego czasu pojawiały się pytania o rozszerzenie oferty szkoleń adresowanych właśnie do początkujących i średnio zaawansowanych turystów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, wspólnie z grupą przewodników tatrzańskich i instruktorów taternictwa oraz kierownictwem schroniska PTTK „Morskie Oko”, Fundacja postanowiła zorganizować cykl szkoleń pod nazwą „Szkoła Górska Morskie Oko”.

W ramach inauguracji Szkoły jej organizatorzy pragną serdecznie zaprosić w dniach 17-18 maja 2014 r. na „Warsztaty tatrzańskiej turystyki wysokogórskiej”. Podczas zajęć prowadzonych w sobotę w 6 grupach tematycznych, organizatorzy będą starać się zaprezentować podstawowe elementy związane zarówno z bezpiecznym poruszaniem się w terenie wysokogórskim, jak i pokazać przyrodniczo-historyczny kontekst górskich wędrówek.

Z kolei w niedzielę planuje się całodniowe wycieczki szkoleniowe na szczyty i przełęcze w otoczeniu Morskiego Oka, pozwalające pełniej rozwinąć prezentowane wcześniej zagadnienia.

Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć na stronie www.szkola-morskie.pl, natomiast więcej informacji na temat działania Fundacji na jej stronie internetowej www.annapasek.org.

Fundacja im. Anny Pasek




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum