6 maja 2014 10:12

Edita Vopatová na Franken – pada “Cringer” 11-

11- (8c) na Franken w damskim wykonaniu to wciąż rzadki widok. Na palcach jednej ręki można policzyć panie, które przeszły takie trudności. Do wąskiego grona dołączyła ostatnio Czeszka Edita Vopatová.

Edita Vopatová (fot. www.hudy.cz)

Edita Vopatová (fot. www.hudy.cz)

Na początku maja Edita poprowadziła Cringer na Hängender Stein, blisko 30-metrową linię wytyczoną przez Markusa Bocka w 2011 roku. Co ciekawe, to właśnie Cringer jest pierwszą tak trudną drogą w dorobku Czeszki. A jak wiadomo 11- na Franken do łatwych łupów nie należy. W poprzednich latach Vopatová wpinała się do łańcucha między innymi Land of Confusion i Desaster, obie 10+.

Pozycję liderki we frankenjurajskich lasach od wielu lat utrzymuje Sarah Seeger, która ma w dorobku już kilka pasaży z poziomu 11-, w tym również wspomnianą Cringer. Do Niemki należą też premierowe kobiece przejścia takich dróg jak: Ronin 10+/11- (pierwotnie 11-) na Zwergenschloss (2009), Steinbock 11- na Orakel (2009, historyczne, bo pierwsze kobiece przejście takich trudności na Franken) i Odd Fellows 11- na Pornowand (2010). Poza Saager i Vopatovą, „jedenastkami minus” mogą pochwalić się Niemka Dorothea Karalus i Szwedka Matilda Söderlund.

Brunka
źródło: www.8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum