4 maja 2014 17:25

„Action Directe” w dwie godziny, taka sztuczka to tylko Alexander Megos

Alexander Megos znowu pokazał, że jest specjalistą od szybkich przejść. Autor pierwszego OS na 9a (Estado Critico) potrzebował jedynie 2 godzin na poprowadzenie Action Directe, najsławniejszej 9a w historii, biegnącej na niepozornej i zagubionej w lesie skałce Waldkopf (Frankenjura, Niemcy).

Alexander Megos

Alexander Megos

Wytyczona przez Wolfganga Güllicha w 1991 roku Action Directe to jedna z najsławniejszych dróg w historii wspinania sportowego i pierwsza 9a. Güllich by pokonać kilka dynamicznych przechwytów drogi biegnącej po jedno- i dwupalcowych dziurkach wynalazł w 1988 roku campus i opracował na nim specjalny program treningowy.

Mimo, że 9a to trudności, które dzisiaj pokonuje wielu wspinaczy, to lista pogromców tej drogi nie przekracza 20 osób.  Trzeba zaznaczyć, że wśród autorów powtórzeń jest Adam Pustelnik.

Wracając do Megosa, który jest o 3 lat młodszy od Action Directe :). Młody Niemiec potrzebował zaledwie dwóch godzin na zapatentowanie i poprowadzenie drogi (przechwyty znał tylko z filmów), dlatego trudno dziwić się jego słowom: „najlepszy wspinaczkowy dzień w życiu!”.

Mysza
Źródło: planetmountain

Lista pogromców Action Directe:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum