27 maja 2014 13:52

10 czerwca wyruszają dwie wyprawy w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera

Za około dwa tygodnie wyruszają w Karakorum dwie wyprawy unifikacyjne, organizowane przez program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Cele to K2 i Broad Peak Middle. W sumie w obu wyprawach weźmie udział 13 polskich himalaistów należących do PHZ.

Janusz Majer, szef programu:

Celem programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera jest przygotowanie himalaistów do zimowych wypraw na ostatnie z niezdobytych ośmiotysięczników, czyli K2 i Nanga Parbat. Dlatego też takie były pierwotne cele obu wypraw letnich. K2 pozostaje bez zmian, jednak po konsultacjach z agencjami pakistańskimi, ze względu na zagrożenie terrorystyczne od strony Diamir na Nanga Parbat, zdecydowaliśmy, że celem drugiej wyprawy będzie Broad Peak Middle.

Masywy K2 i Broad Peaku są położone nieopodal siebie, bazy obu wypraw będzie więc dzielić zaledwie kilka godzin drogi, co także ułatwi logistykę i komunikację. Planowane zakończenie działań przypada na koniec sierpnia.

  • K2 (8611 m n.p.m.)

Kierownikiem wyprawy na K2 jest Marcin Kaczkan. W zespole znajdą się także: Janusz Gołąb, Artur Małek i Paweł Michalski. Do wyprawy dołączył Piotr Snopczyński, który wszystkie koszty pokrywa z prywatnych pieniędzy.

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Wszyscy członkowie wyprawy mają doświadczenie himalajskie. Ponadto Janusz Gołąb i Artur Małek mają już za sobą zimowe sukcesy – Janusz jest pierwszym zdobywcą Gasherbrum I (9 marca 2012 razem z Adamem Bieleckim), Artur Małek jest zimowym zdobywcą Broad Peaku (5 marca 2013 razem z Adamem Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim).

Paweł Michalski jest zdobywcą czterech ośmiotysięczników latem (Broad Peak, Gasherburm II, Gasherbrum I, Cho Oyu).

Lider wyprawy – Marcin Kaczkan – jest zdobywcą Nanga Parbat w 2010 roku, posiada także tytuł Śnieżnej Pantery za zdobycie wszystkich pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. Dwukrotnie uczestniczył już w wyprawach na K2 – zimą 2002/2003, gdzie wraz z Piotrem Morawskim i Denisem Urubką osiągnął najwyższą jak dotąd zdobytą na tej górze zimą wysokość 7650 m oraz latem 2012 roku z Adamem Bieleckim w ramach PHZ (podczas tej wyprawy 31 lipca szczyt zdobył Adam Bielecki). Kaczkan brał udział także w zimowej wyprawie na Broad Peak w 2010 roku oraz w 2013 roku w tragicznej wyprawie na Gasherbrumy, podczas której na Gasherburmie I zginął Artur Hajzer.

Uczestnicy wyprawy będą wchodzić na K2 drogą pierwszych zdobywców, która jest także celem wyprawy zimowej. Jak przyznał Janusz Majer, wciąż jeszcze nie wiadomo, czy zimowa wyprawa na K2 odbędzie się w sezonie 2014/15 – dużo bardziej prawdopodobne, że będzie to miało miejsce w sezonie zimowym 2015/16.

  • Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.)

Celem drugiej wyprawy będzie Broad Peak Middle. Szczyt ten jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2.

Broad Peak Middle (Central) 8016 m to najwybitniejszy dziewiczy szczyt ośmiotysięczny zdobyty przez Polaków. Kazimierz Głazek kierował piątką zdobywców z Wrocławia w 1975 roku. Widok z Gasherbruma II, 8035 m od pd.-wsch. (fot. Ks. Krzysztof Gardyna)

Broad Peak Middle (Central) 8016 m to najwybitniejszy dziewiczy szczyt ośmiotysięczny zdobyty przez Polaków. Kazimierz Głazek kierował piątką zdobywców z Wrocławia w 1975 roku. Widok z Gasherbruma II 8035 m od pd.-wsch. (fot. Ks. Krzysztof Gardyna)

Janusz Majer:

Wybraliśmy Broad Peak Middle dlatego, że jest on dużo trudniejszy od głównego wierzchołka Broad Peaku, miał dotychczas niewiele wejść, stanowi więc dużo poważniejszy i ambitniejszy cel.

Co ważne, pierwszego wejścia na Broad Peak Middle dokonali 28 lipca 1975 roku polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Podczas schodzenia z wierzchołka śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki.

Na szczycie Broad Peak Middle stanęli także Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka podczas trawersu całego masywu Broad Peaku w stylu alpejskim w 1984 roku. Zjeżdżali wówczas drogą, która będzie teraz celem wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Liderem wyprawy na Broad Peak Middle jest Jerzy Natkański. Pozostali członkowie to:  Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli oraz Piotr Tomala. Na własny koszt do wyprawy dołączył Krzysztof Stasiak.

Jerzy Natkański jest doświadczonym himalaistą, a także kierownikiem wypraw himalajskich. Zdobywca szczytów Gasherbrum II i Broad Peak. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat (kierowanej przez Andrzeja Zawadę), zimowej na Makalu i zimowej Netia-K2. Dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012) i Dhaulagiri (2013). Pełni także funkcję dyrektora Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Kacper Tekieli, Piotr Tomala brali już udział w wyprawach Polskiego Himalaizmu Zimowego. Jarosław Gawrysiak – w letniej wyprawie na Nanga Parbat w 2010 roku, letniej wyprawie na Manaslu w 2012 roku i zimowej wyprawie na Broad Peak 2010/11. Kacper Tekieli w letniej wyprawie na Makalu w 2011 roku, Agnieszka Bielecka była kierownikiem bazy zimowej wyprawy na Gasherbrum I w 2012 roku, uczestniczyła też w letniej wyprawie na Lhoste w 2012 roku i letniej wyprawie na Dhaulagiri w 2013 roku. Piotr Tomala brał udział w letniej wyprawie na Dhaulagiri w 2013 roku.

Natomiast Grzegorz Bielejec zdobył m.in. szczyty takie jak: Aconcagua, Nevado Sajama, Nevado Alpamayo, Illimani, Pik Lenina i Elbrus, Marek Chmielarski ma na koncie Gasherbrum II i Ama Dablam, Mariusz Grudzień jest ratownikiem GOPR i instruktorem ratownictwa górskiego. Jarosław Bator zdobył m.in. Alpamayo, ponad to jest ratownikiem GOPR i ratownikiem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na wyprawie będzie pełnił funkcję lekarza.

***

Program „Polskie Himalaje”

„Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015″ to program sportowy Polskiego Związku Alpinizmu, którego pomysłodawcą był Artur Hajzer, zaś kierownikiem honorowym jest Krzysztof Wielicki. Po śmierci Artura Hajzera w 2013 roku, program przyjął jego imię, zaś od grudnia 2013 roku kierownictwo nad programem objął Janusz Majer, jego zastępcą jest Jerzy Natkański.

Założeniem programu jest dokonanie pierwszych w historii zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Kiedy program startował w 2010 roku takich niezdobytych zimą szczytów ośmiotysięcznych było pięć, obecnie jest ich jedynie dwa. W lutym 2011 roku Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) zdobył zespół międzynarodowy. 9 marca 2012 roku szczyt Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) zdobyli Polacy Adam Bielecki i Janusz Gołąb. 5 marca 2013 roku na szczycie Broad Peak (8047 m n.p.m.) stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski. Do zdobycia pozostają Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) oraz K2 (8611 m n.p.m.).

Podczas 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego nowy kierownik PHZ – Janusz Majer – zaproponował także rozszerzenie programu aktywności Polaków w Himalajach pod nazwą „Polskie Himalaje”. Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera jest tylko częścią programu „Polskie Himalaje”, który będzie realizował także inne cele, w tym:

  • wspinaczka nowymi drogami w stylu alpejskim na niższe góry,
  • kobiece wyprawy na ośmiotysięczniki,
  • wyprawy eksploracyjne.

Aneta Żukowska
Outdoor Magazyn
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum