9 kwietnia 2014 11:10

Zgrupowanie kadry narodowej seniorów i młodzieżowców na krakowskiej Koronie

Zawodnicy kadry narodowej w konkurencji prowadzenie po raz pierwszy w tym sezonie mogli sprawdzić swoją formę przed rozpoczynającym się wkrótce sezonem startowym. Dziewięciu uczestników (w tym dwie uczestniczki) zmierzyło się na ścianach krakowskiej Korony z drogami o trudnościach od 7c+ do 8b.

Na zgrupowanie stawiło się 7 zawodników i 2 zawodniczki (fot. Maciek Oczko)

Na zgrupowanie stawiło się 7 zawodników i 2 zawodniczki (fot. Maciek Oczko)

Drogi według standardów obowiązujących podczas zawodów międzynarodowych przygotował Marcin Wszołek (KS Korona) – licencjonowany, międzynarodowy routesetter. Do jego zadań, podobnie jak i do kierującego zgrupowaniem Maćka Oczko (KS Korona, Motion Lab), należała analiza i ocena przejść oraz postępów każdego z zawodników.

Drogi od 7c+ do 8b przygotował Marcin Wszołek (fot. Maciek Oczko)

Drogi od 7c+ do 8b przygotował Marcin Wszołek (fot. Maciek Oczko)

Groźny wzrok kierującego zgrupowaniem  Maćka Oczko... Za nim Piotrek Schab (mina mówi - chyba było nieźle, uff)

Groźna mina kierującego zgrupowaniem Maćka Oczko. Za nim Piotrek Schab (uff, chyba było nieźle…)

Marcin Wszołek z częścią uczestników zgrupowania (fot. Maciek Oczko)

Marcin Wszołek z częścią uczestników zgrupowania (fot. Maciek Oczko)

Podczas symulacji startu zawodnicy prezentowali swoje umiejętności i poziom przygotowania treningowego pokonując drogi w stylu flash, w którym rozgrywane są obecnie rundy eliminacyjne oraz onsightem, obowiązującym w półfinałach i finałach. Należą się tu słowa pochwały dla zawodników wyróżniających się pod względem przygotowania sportowego i umiejętności wspinaczkowych: Katarzyny Ekwińskiej, Kariny Mirosław, Adriana Chmiały, Piotra Schaba, Igora Fojcika oraz jedynego w składzie seniora Kamila Ferenca.

Adrian Chmiała (fot. maciek Oczko)

Adrian Chmiała (fot. Maciek Oczko)

Piotrek Schab (fot. maciek Oczko)

Piotrek Schab (fot. Maciek Oczko)

Poza częścią praktyczną (wspinaczkową) zawodnicy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez zespół Motion Lab z zakresu fizjoterapii oraz psychologii sportu, których celem było podniesienie poziomu wiedzy zawodników i uświadomienie wpływu ogólnego przygotowania fizycznego na wynik sportowy, radzenie sobie ze stresem oraz zwrócenie uwagi na złożoność procesu szkolenia we współczesnym sporcie. Nowością dla wielu spośród uczestników był trening mentalny, obejmujący m. in. takie zagadnienia jak self-talk, motywacja czy efektywne wyznaczanie i realizacja celów wspinaczkowych, przeprowadzony przez psychologa sportu Dominikę Zapotoczną.

Warsztaty prowadzone przez Dominikę Zapotoczną z Motion Lab (fot. Maciek Oczko)

Warsztaty prowadzone przez Dominikę Zapotoczną z Motion Lab (fot. Maciek Oczko)

Podczas części warsztatowej, prowadzonej przez fizjoterapeutkę Magdę Terlecką, zawodnicy otrzymali odpowiedzi na pytania dotyczące postępowania po urazach m. in. kiedy można powrócić do treningu,  jakie są najczęstsze błędy podczas leczenia i skutki niedoleczenia urazu.

Do końca czerwca 2014 roku KS Korona udostępnia nieodpłatnie wszystkim zawodnikom kadry narodowej (niezależnie od kategorii wiekowej) swoją ścianę, na której pozostały drogi ze zgrupowania.

Maciek Oczko
KS Korona Kraków, Motion Lab
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum