30 kwietnia 2014 15:44

Skałki wzgórza Trojak w Lądku Zdroju – pierwszy etap prac ekiperskich i nowe topo!

Zakończył się pierwszy etap prac ekiperskich na wzgórzu Trojak w Skałkach Lądeckich. Wymieniono stare spity na ringi oraz osadzono nowe stanowiska asekuracyjne na Trojaku, Skalnym Murze i Basztach, nowych ringów stanowiskowych doczekał się również Szyb. W wyniku prac wiele „zapomnianych” dróg zostało odczyszczonych a niemal wszystkie istniejące doczekały się stanowisk. Powstało również aktualne topo rejonu.

Andrzej Mirek na drodze "Hanibal Canibal" (fot. Grzegorz Pielak)

Andrzej Mirek na drodze “Hanibal Canibal” (fot. Grzegorz Pielak)

Prace na Trojaku zapoczątkował dwa lata temu Szymon Fil z Lądka Zdroju, który wraz z Pawłem Paterem rozpoczęli porządkowanie terenu pod Trojanem i Skalnym Murem.

Kolejnym etapem przywracania blasku skałom były „Pierwsze jesienne porządki na Wzgórzu Trojak”, które odbyły się 16 i 17 listopada ub.roku, pod patronatem „Naszych Skał”. Wzięła w nich udział ośmioosobowa grupa śmiałków: Ewa Rybko, Radek Ples, Paweł Pater, Jacek Koziarek, Radek Gałat, Paweł Wancel, Jarek Cieśliński i Arek Tabisz.

Ekipa :)

Ekipa „Pierwszych jesiennych porządków na Wzgórzu Trojak” :)

Właściwe prace ekiperskie rozpoczęły się jesienią ub. roku i pierwszy ich etap został właśnie zakończony. Ringi, stanowiska i klej wykorzystany do wymiany asekuracji na Trojanie, Skalnym Murze,  Basztach i Szybie zostały dostarczone przez Fundację Wspierania Rozwoju Wspinaczki WSPINKA  (przy współfinansowaniu projektu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego).

W drugim etapie planowana jest wymiana asekuracji na najciekawszej skale rejonu Skalnej Bramie. Prace są już w trakcie i do wymiany punktów czeka na swoją kolej już tylko kilka dróg. Tutaj ringi, stanowiska i klej pochodzą z Komisji Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu.

Wszystkie prace koordynuje niżej podpisany przy bardzo dużej pomocy wspinaczy z Lądka i Opola. Są to Paweł Pater, Jacek Koziarek, Szymon Fil, Jarek Cieśliński, Krzysztof Kurenda, Robert „Robson” Milczarek, Piotrek Dudra, Radek Gałat, Mirek Kruczek, Sławek Osewski, Jacek Krzemiński.

W wyniku porozumienia lokalnych wspinaczy oraz koordynatorów regionalnych “Naszych Skał”, dwie drogi o asekuracji mieszanej zostały kompleksowo ubezpieczone (Bez klamki, Biała Ścianka) a kilka niebezpiecznie obitych doubezpieczono (Młot na czarownice, Jesień w Pekinie, Megality w czasie i przestrzeni, Have a Cigar). Obito również dwa „stare” projekty na Basztach a przy okazji prac powstało kilka nowych linii.

Zapraszamy do Lądka :)
Arek Tabisz

Aktualne topo rejonu autorstwa Arkadiusza Tabisza i Radosława Gałata (yetiwspinanie.pl) w wersji PDF znajdziecie poniżej:

Skały Góry Trojak. Przewodnik Wspinaczkowy (Arkadiusz Tabisz, Radosław Gałat)

Skały Góry Trojak. Przewodnik Wspinaczkowy (Arkadiusz Tabisz, Radosław Gałat)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum