12 kwietnia 2014 18:07

Peter Habeler – sylwetkę wybitnego himalaisty przybliża Janusz Kurczab

W piątek 9 maja w Krakowie gościć będzie wybitny austriacki himalaista Peter Habeler. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00, w sali teatralnej PWST. Już teraz gorąco zapraszamy! Tymczasem sylwetkę Habelera przybliża Janusz Kurczab.

Peter Habeler (fot. woerthersee.ws)

Peter Habeler (fot. woerthersee.ws)

***

Peter Habeler, wybitny austriacki alpinista, urodził się 22 lipca 1942 roku w Mayrhofen, w tyrolskiej dolinie Zillertal. Po zdobyciu podstawowego wykształcenia przyszłego zawodu poszukiwał w dwóch szkołach – najpierw uczęszczał do szkoły ekonomicznej w Feldkirch, a następnie w Kramsach uczył się sztuki artystycznej obróbki szkła.

Górami zainteresował się już w wieku 6 lat, a gdy miał 11 zaczął po nich chodzić. Stopniowo zdobywał umiejętności i doświadczenie, by w wieku 16 lat pokonywać trudne skalne i lodowe drogi alpejskie. Wkrótce doszedł do wniosku, że swoją przyszłość powinien związać z górami.

Mając 21 lat, po zdaniu państwowych egzaminów, uzyskał dyplomy przewodnika alpejskiego i instruktora narciarskiego. Ze względu na doskonałe kwalifikacje został najmłodszym szefem alpinistyczno-narciarskiego centrum szkoleniowego Österreichischen Berg- und Skiführeausbildung w Innsbrucku, którym długo kierował w latach 70. Wkrótce założył własną szkołę Skischule Mayrhofen, która istnieje do dziś. W 1999 roku za zasługi w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa w Alpach przyznano mu tytuł profesorski.

W klasycznym alpinizmie uznanie Habelerowi przyniosły szybkie przejścia ekstremalnych dróg, jak Centralny Filar Freney na Mont Blanc (1967 r., piąte przejście, z Michaelem Meierem) czy droga Heckmaira na północnej ścianie Eigeru (1974 r., w 10 godzin, z Reinholdem Messnerem). Ten ostatni rekord pobili o godzinę dopiero Ueli Steck i Stephan Siegrist w 2004 roku. Habeler ma na koncie również przejście drogi Bonatti-Gobbi na Wielkim Filarze Narożnym (1977 r., z Michaelem Meierem).

Messner i Habeler w latach 70. (fot. fotogalerien.alpin.de)

Messner i Habeler w latach 70. (fot. fotogalerien.alpin.de)

W 1969 roku wspinał się w Cordillera Huayhuash (Peru), przechodząc z Reinholdem Messnerem północno-wschodnią ścianę Yerupaja Grande (6634 m) i południowo-zachodnią ścianę Yerupaja Chico (6121 m). Jako pierwszy Europejczyk przeszedł amerykańską drogę bigwallową. Była to Salathe Wall na El Capitan w Yosemitach (1970 r., z Dougiem Scottem).

Peter Habeler na drodze “Salathe Wall” na El Capitan (fot. Doug Scott)

Peter Habeler na drodze “Salathe Wall” na El Capitan (fot. Doug Scott)

W 1975 roku wraz z Reinholdem Messnerem pokonał w stylu alpejskim północno-zachodnią ścianę Gasherbrum I (8080 m). Wspinaczka ta postrzegana jest przez wielu jako początek nowej ery w zdobywaniu ośmiotysięczników – stylu alpejskiego – w przeciwieństwie do panującej dotychczas taktyki oblężniczej.

Peter Habeler i Reinhold-Messner pod Gasherbrumami w 1975 r. (fot. himalaya-club.sk)

Peter Habeler i Reinhold-Messner pod Gasherbrumami w 1975 r. (fot. himalaya-club.sk)

Światową sławę zdobył w 1978 roku, gdy również z Messnerem dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest (8848 m) bez dodatkowego tlenu. Następnie odbył kolejne udane wyprawy na ośmiotysięczniki, między innymi na Nanga Parbat (8126 m), Cho Oyu (8201 m) i Kanczendzongę (8586 m).

Powitanie na lotnisku w Monachium po powrocie z Everestu, 22.05.1978

Powitanie na lotnisku w Monachium po powrocie z Everestu, 22.05.1978

Życie Petera Habelera splotło się od dzieciństwa z górami otaczającymi rodzinną tyrolską dolinę. Mimo wielu wypraw i ogromnych sukcesów w najwyższych górach świata, ten słynny alpinista uważa jednak, że najpiękniejsze szczyty wznoszą się tu, w jego rodzinnej ziemi – Zillertal. Z okazji jego 70. urodzin wytyczono w dolinie nową trasę turystyczną – Peter Habeler Runde. Trasa została otwarta w lecie 2013 roku i jest dodatkową atrakcją górskiej okolicy Mayrhofen. Szlak liczy łącznie 56 km, w tym około 5000 m podejść i zejść, z przystankami w sześciu schroniskach górskich.

Biograficzną książkę o Habelerze „Das Ziel ist der Gipfel” napisała, przy jego współudziale, zamieszkała w Szwajcarii niemiecka pisarka Karin Steinbach (ostatnio była członkiem Jury Złotych Czekanów 2014). Jest to wywiad-rzeka, w którym Habeler przeprowadza czytelników przez całe swoje górskie życie. Wydaną w Polsce przez „Sklep Podróżnika” książkę pod tytułem „Celem jest szczyt” można kupić w księgarni wspinanie.pl.

Sam Peter Habeler też napisał kilka książek, tak fachowych na temat alpinizmu, narciarstwa i Alp Tyrolskich, jak i wspomnieniowych, wśród których najpopularniejszą jest „Der einsame Sieg” – opowiadająca o „beztlenowej” wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.

                            ***

Bilety na prelekcję Petera Habelera w Krakowie „Celem jest szczyt”, w cenie 10 zł,  są dostępne w systemie sprzedaży ekobilet.pl. Liczba miejsc ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!

habeler-planszahabeler-plakat-patronaty
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum