23 kwietnia 2014 14:12

Już 7 maja premiera niezwykłego albumu „Tatrzańska Atlantyda” Piotra Mazika

7 maja 2014 nakładem wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego ukaże się ekskluzywny album „Tatrzańska Atlantyda” (planowana na wcześniejszy termin premiera została przesunięta). Piotr Mazik stworzył unikatowe, bogato ilustrowane historycznymi fotografiami kompendium wiedzy o Tatrach widzianych oczami pionierów i pasjonatów gór sprzed lat. „Tatrzańska Atlantyda” przypomina oblicze Tatr i Zakopanego, które mało kto dziś pamięta.

tatrzanska-atlantyda-okladka
Spacer po Krupówkach, wycieczka do schroniska nad Morskim Okiem, oscypki na Gubałówce, wyciąg na Kasprowy – to zazwyczaj kojarzy nam się z Zakopanem. Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i członek Fundacji „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości”, ucieka od stricte komercyjnego wizerunku Podhala opanowanego przez szukających rozrywki turystów. Przypomina, że Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoją przystań nalazła artystyczna bohema.

Na Beskidzie, I połowa XX wieku (fot. autor nieznany)

Na Beskidzie, I połowa XX wieku (fot. autor nieznany)

Książka została poświęcona m.in. pierwszym odkrywcom Tatr, historii ratownictwa górskiego, urokliwym miejscom i niezwykłym ludziom związanym z Tatrami i Zakopanem. Autor stworzył wyjątkowy album – wydany w nowoczesnej szacie graficznej, zaskakujący nie tylko od strony historycznej, lecz także pod względem artystycznym. Zamieszczone zostały w nim głównie nieznane szerszemu gronu odbiorców fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Dzięki temu portretowane przez autora Zakopane nie jest zredukowane do obrazków z komercyjnych pocztówek.

W Dolinie Chochołowskiej (fot. autor nieznany / 1936-1945)

W Dolinie Chochołowskiej (fot. autor nieznany / 1936-1945)

„Tatrzańska Atlantyda” pozwala czytelnikom na poznanie sekretów nieistniejących już miejsc, które niegdyś stanowiły ważne punkty na mapie górskich wypraw. Przeglądając fotografie czytelnik wędruje zapomnianymi górskimi szlakami – modne przed wojną schroniska już nie istnieją, po słynnych kąpieliskach, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich. Popularne niegdyś atrakcje turystyczne zarasta dziś dzika przyroda, a lata ich świetności dawno przeminęły.

Redyk, Zakopane ul. Kościuszki (fot. Zbigniew Kamykowski)

Zakopane ul. Kościuszki (fot. Zbigniew Kamykowski)

Album prezentuje Tatry, które zadziwiają i intrygują. Mało kto wie, że w najpopularniejszym polskim centrum zimowej turystyki istniały kamieniołomy i pastwiska usytuowane w miejscach obecnie nie do wyobrażenia. Zarówno lokalizacje niedostępne dla dzisiejszych turystów, jak również cały świat uwieczniony na zgromadzonych przez autora fotografiach to tytułowa „Tatrzańska Atlantyda” – fascynujący zaginiony ląd, który dotąd znali tylko prawdziwi pasjonaci gór.

***

Piotr Mazik jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczycielem narciarstwa, instruktorem taternictwa oraz przewodnikiem tatrzańskim. Oprowadza po Zakopanem, Podtatrzu, Spiszu, Liptowie i Orawie, opowiadając o historii, kulturze i sztuce tych regionów. Architektura i góry to jego dwie największe pasje. Członek Fundacji „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości”, której celem jest promocja zakopiańskiej kultury oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących dziedzictwa Podtatrza i Tatr.

„Tatrzańska Atlantyda”
Autor: Piotr Mazik
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Aniela Pilarska
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum