4 kwietnia 2014 13:24

Filmowo – przygoda Jacopo Larchera z tradem “Prizip Hoffnung” 8b/b+

Wyjątkowo oblegany był na początku tego roku Prinzip Hoffnung 8b/b+. Przepiękna, zarazem bardzo wymagająca tradowa linia autorstwa Beata Kammerlandera z 2009 roku. Do lutego br. droga miała zaledwie jedno powtórzenie Alexa Lugera (2010), tymczasem w przeciągu kilku tygodni (luty-marzec 2014) do łańcucha wpięło się aż trzech wspinaczy – Jacopo Larcher, Fabian Buhl i coraz lepsza w tradzie Barbara Zangerl.

Jacopo na "Prizip Hoffnung" (fot. arch. J. Larcher)

Jacopo na “Prizip Hoffnung” (fot. arch. J. Larcher)

Poniżej na filmie przygoda z Prinzip Hoffnung Jacopo Larchera i autorskie wykonanie Beata Kammerlandera:

„Ponad dziewięć miesięcy przygotowywałem się mentalnie do tego, aby przystawić się pierwszy raz do tej drogi” – mówił po przejściu Kammerlander. Według Austriaka największym wyzwaniem na Prinzip jest wymagająca, wątpliwej jakości asekuracja i groźba długich lotów. Do tego linia jest bardzo techniczna – wyznacza ją cieniutka, zanikająca rysa, z małymi krawądkami i słabymi stopniami po obu stronach.

Z Prinzip Hoffnung wiąże się jednak dłuższa historia. Pierwszy raz z Bürs Plate Kammerlander zetknął się jeszcze 1997 roku. Krótko po tym jak jego przyjaciel Marco Wasina poprowadził obitą dolną partię ściany, Austriak postanowił przedłużyć linię. Całość wycenił na 5.13d/14a. Powstała w całości obita linia, której jednak nikt po Austriaku nie powtórzył. I to chyba właśnie ten fakt zadecydował, że w 2009 roku Kammerlander postanowił wrócić do Vorarlbergu. Czuł, że nie do końca wykorzystał potencjał ściany, a drogę można pokonać inaczej – na własnej asekuracji…

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum