2 kwietnia 2014 09:15

Dzisiaj wyrusza wyprawa PKA na Lhotse

2 kwietnia rusza polska wyprawa górska PKA Lhotse Experience 2014. Jej celem jest zdobycie leżącego na granicy Nepalu i Chin ośmiotysięcznika – Lhotse (8516 m n.p.m.).

PKA Lhotse Experience 2014

– Nie będziemy zdobywać szczytu za wszelką cenę, jednak jedziemy w Himalaje spełnić swoje marzenia – mówi Michał Matląg, jeden z uczestników wyprawy PKA Lhotse Experience 2014, w której oprócz niego biorą udział: Bogusław Magrel (kierownik wyprawy), Wojciech Flaczyński i Lech Flaczyński.

Wyprawa zamierza zdobyć Lhotse drogą klasyczną przez zachodnią ścianę. Powrót planowany jest pod koniec maja 2014.

Wyprawa nie ma wsparcia oficjalnych instytucji, sponsorów ani patronów medialnych, ale jest organizowana w ramach Polskiego Klubu Alpejskiego (stowarzyszenie sportowe, którego prezesem jest Bogusław Magrel).

Lhotse od zachodu

Lhotse od zachodu

Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata i tzw. wysokim ośmiotysięcznikiem. Droga na Lhotse do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest. Do obozu I na 6000 m należy pokonać bardzo wybitny i długi lodospad tzw. Icefall (tradycyjnie przygotowany do przejścia pod wyprawy komercyjne). Do obozu II na 6450 m wspina się bardziej połogim Kotłem Zachodnim, który zamyka zachodnia ściana Lhotse. Na jej pierwszym spiętrzeniu na wys. 7200 m znajduje się obóz III. Dalej droga idzie stromo w kierunku Żółtych Skał i Żebra Genewczyków, by ostro skręcić na zachód w Kuluar Lhotse, który wyprowadza wprost na wierzchołek. Na początku kuluaru jest miejsce obozu IV na wys. 7850 m. Pierwsze polskie wejście miało miejsce 4 października 1979 w składzie Andrzej Czok, Zygmunt Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, Janusz Skorek.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum