19 marca 2014 14:44

„Wspinka” ma zielone światło na rewitalizację Niskiego Muru i Estetów na Krzemionkach

5 marca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej Mateusz Paradowski – Prezes Zarządu Fundacji „Wspinka” podpisał umowę, dzięki której Fundacja może rozpocząć rewitalizację kolejnej części ścian Krzemionek – Niskiego Muru i Estetów na Krzemionkach. Pełny dostęp dla wspinaczy będzie jednak możliwy po pełnej rewitalizacji rejonu.

Mur Estetów na Krzemionkach (fot. Fundacja Wspinka)

Mur Estetów na Krzemionkach (fot. Fundacja Wspinka)

Dodatkowo „Wspinka” w styczniu br. podpisała umowę użyczenia z Gimnazjum nr 35 im. Zofii Chrzanowskie, która umożliwia wykonanie przejścia od ul. Rękawka do sektorów za szkołą. Dzięki tym umowom oraz podpisanej w 2012 roku umowie obejmującej tzw. teren za szkołą Fundacja „Wspinka”  wykonała kolejny formalny krok na drodze do stworzenia na Krzemionkach parku sportowo-rekreacyjnego z możliwością uprawiania wspinaczki.

Fundacja zamierza sfinansować ten projekt w większości ze środków unijnych, jednak to wymaga podjęcia szeregu działań wstępnych (ekspertyzy, prace projektowe itp.) a także zapewnienie wkładu własnego. Dlatego na stronach „Wspinki” czytamy:

Zwracamy się z prośbą o wsparcie projektu „Parku rekreacyjno-sportowego na Krzemionkach”, którego realizacja będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i, co ważniejsze, zagwarantuje dostęp do Krzemionek prawdopodobnie na zawsze. Wsparcia można udzielić:

  • dokonując darowizny na cele pożytku publicznego i obniżając dzięki temu kwotę rocznego podatku dochodowego,
  • zostając sponsorem lub pomagając pozyskać go,
  • przekazując 1% podatku dochodowego w ramach rocznego rozliczenia PIT – w tym celu udostępniamy program on-line, dzięki któremu wypełnienie deklaracji podatkowej będzie o wiele łatwiejsze a cel szczegółowy „KRZEMIONKI DLA WSPINACZY” będzie wskazany automatycznie.
Krzemionki dla wspinaczy

Krzemionki dla wspinaczy

 

Na koniec bardzo ważna informacja i apel Fundacji „Wspinka”:

W obecnym stanie ścian skalnych, wspinaczka na Krzemionkach jak również przebywanie bezpośrednio pod ścianami skalnymi, zagraża życiu i zdrowiu z uwagi na możliwość samoistnego spadania kamieni oraz fragmentów skał. Zagrożenie dotyczy nie tylko wspinaczy ale także osób postronnych (szczególnie dzieci na placu zabaw), które mogą doznać obrażeń od skał i kamieni strąconych w czasie wspinania.

APELUJEMY O POWSTRZYMANIE SIĘ OD WSPINANIA DO CZASU PRZEPROWADZENIA PRAC ZABEZPIECZAJĄCYCH ORAZ RENOWACJI ASEKURACJI.

Mur getta oddzielający sektory przy placu zabaw oraz za szkołą jest wpisany do rejestru zabytków i podlega prawnej ochronie. Nie wolno przechodzić przez mur getta ani w żaden sposób naruszać jego substancji.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum