5 marca 2014 13:04

Wodny świat Klemena Bečana – nowość 9a w Ospie

Wygląda jak Deep Water Solo…  W rzeczywistości to nowość Klemena Bečana w Ospie (Pajkova streha) – ochrzczona jako Water World i wyceniona na 9a.

Water World to nie tylko samo wspinanie, ale i problemy logistyczne – startowanie do drogi z kajaka, przemieszczanie się tyrolką… A wszystko przez deszcze, który spowodowały, że w jaskini utworzyło się spore jeziorko. W rezultacie praca nad drogą zamieniła się w całkiem egzotyczną przygodę. Jak radził sobie Bečan widać na zdjęciach i na filmie – patrz blog.

klemen-becan-water-world

Startowanie z kajaka (fot. Nik Cebulec)

Water World okazał się też jednym z trudniejszych projektów Słoweńca. Linię, biegnącą lewą częścią jaskini, Klemen obił już jakieś dwa lata temu i dość szybko zdał sobie sprawę, że będzie to naprawdę coś bardzo wymagającego, prawdopodobnie najtrudniejsza linia w jaskini. Pierwsze próby nie zapowiadały zresztą szybkiego sukcesu, zwłaszcza pierwsza partia (wspinanie niczym w 3D – tak zwariowane ustawienia wymyślił sobie Klemen w kluczowej partii):

Podczas pierwszych wstawek nie miałem pojęcia jak poskładać wszystkie ruchy w pierwszej części drogi. Byłem w stanie zrobić jedynie dwa pierwsze przechwyty, pozostałe 28 (prowadzące do dobrego resta) pozostawały dla mnie tajemnicą. Musiałem długo chodzić wokół drogi, żeby rozwiązać tę zagadkę. Za to górne 30 metrów to już bardzo przyjemne wspinanie po formach naciekowych i nie takie trudne, około 8a, 8b(…)

Klemen Becan - pierwsze przejście "Water World" (fot. Nik Cebulec)

Klemen Becan – pierwsze przejście “Water World” (fot. Nik Cebulec)

Klemen Bečan jest świetnym zawodnikiem (sukcesy na boulderach i prowadzeniu) i świetnym wspinaczem skalnym, z drogami 8c OS i 9a RP na koncie. Niedawno mogliśmy przeczytać o jego eksploracyjnej wyprawie do Jordanii, gdzie wspólnie z ekipą słoweńską wytyczył kilkanaście nowych linii, w tym Same same but different 8c, najtrudniejszą drogę w Jordanii.

Brunka
źródło: www.kbecan.blogspot.se
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum