27 marca 2014 19:02

Ukazały się “Zimne wojny” Andy’ego Kirkpatricka

Właśnie ukazała się autobiograficzna książka “Zimne wojny” Andy’ego Kirkpatricka, ta wyjątkowa pozycja nagrodzona została w 2012 roku prestiżową nagrodą Boardmana Taskera.

Zimne Wojny (Andy Kirkpatrick), 2014

W zapowiedzi książki czytamy:

W “Zimnych wojnach”  w niemal kabaretowym, ostro zaprawionym dowcipem monologu, Andy Kirkpatrick realizuje swojej życiowe zamierzenie, żeby stać się jednym z czołowych wspinaczy na świecie. Stawiając sobie nowe, ekstremalne cele, bierze się za najtrudniejsze w swoim dorobku wspinaczki — na wielkich ścianach Alp i Patagonii — i to w środku zimy.

Kirkpatrick odnosi sukcesy, ale za niebezpieczeństwa i bezkompromisowość tych górskich potyczek płaci ogromną cenę: jest wiecznie rozerwany pomiędzy życiem rodzinnym a niebezpieczną drogą, którą sobie narzucił. “Zimne wojny”, napisane z charakterystycznym dla Kirkpatricka błyskotliwym dowcipem, swadą i szczerością, są porywającą relacją z przygody, którą można przeżyć tylko w ekstremalnych warunkach w ścianie.

Andy Kirkpatrick to dobry wspinacz (w tym roku wraz z Norwegami dokonał pierwszego pełnego przejścia południowej grani Ulvetanna na Antarktydzie) oraz nagradzany autor. Jego poprzednia książka a zarazem debiutwydana w 2008 roku “Psychovertical” także została wyróżniona nagrodą Boardmana Taskera. O “Zimnych Wojnach” czytamy:

“Cierpki sarkazm Autora, wprawne opisy sylwetek jego wspinaczkowych partnerów i często absurdalne sytuacje wielkościanowych rozgrywek prowadzą do licznych wybuchów głośnego śmiechu. Ukazanie postępującej analizy własnych motywacji oraz rosnącej świadomości znaczenia życia poza samym wspinaniem stawia tę wspinaczkową autobiografię na równi z Poza Górą Steve’a House’a, tyle że ta jest okraszona większą ilością żartów wokół kupy i Johny’ego Deppa”.

John Chivall, „TGO Magazine”

„Andy Kirkpatrick w swojej najlepszej pisarskiej formie.”

Tom Richardson, „Climb Magazine”

Książkę wydał Stapis w serii Literatura górska na świecie i jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum