24 marca 2014 12:09

Ueli Steck i Michi Wohlleben: błyskawiczna zimowa trylogia na Tre Cime

Ueli Steck i Michi Wohlleben dokonali błyskawicznego i pierwszego w historii przejścia zimowej łańcuchówki na ikonie Dolomitów – Tre Cime di Lavaredo. Zespół pokonał trzy północne ściany w czasie 15 h 42 min!

Tre Cime di Laveredo i pokonane przez zespół drogi (fot. uelisteck.ch)

Tre Cime di Laveredo i pokonane przez zespół drogi. Od lewej Cima Picola, Cima Grande, Cima Ovest
(fot. uelisteck.ch)

Ueli i Michi przeszli kolejno do szczytu drogi: Cassina (Cima Ovest), Comiciego (Cima Grande) oraz kończąc drogą Innerkoflera (Cima Piccola).

Ueli Steck i Michi Wohlleben na drodze Cassina (fot. uelisteck.ch)

Ueli Steck i Michi Wohlleben na drodze Cassina (fot. uelisteck.ch)

Swoją łańcuchówkę rozpoczęli 17 marca od Cassina (VIII lub VI+/A0, 650m). Ich początkowy plan zakładał pokonanie drogi w czasie od 6 do 12 godzin. Na szczycie znaleźli się, wspinając się także z lotną,  po zaledwie 3h 37 min! Michi Wohlleben pisze:

Byliśmy zaskoczeni, ale na pewno szczęśliwi!

Godzinę zajęło im dostanie się na przełęcz pomiędzy Cima Ovest i Cima Grande, gdzie czekało na nich wsparcie z napojami. Po małej przerwie wbili się w Comiciego (VII lub VI/A0, 500m). Początek pokonali solo, a trudniejszy teren zdobywali jak najdłuższymi wyciągami, by w górnych partiach drogi zastosować lotną asekurację. Czasowy efekt znów okazał się powalający i po zaledwie 4 h 47 min o zachodzie słońca znaleźli się na szczycie Cima Grande.

Zdjęcia szczytowe (fot. uelisteck.ch)

Zdjęcia szczytowe (fot. uelisteck.ch)

O 21:00 znaleźli się pod Cima Piccola, gdzie znowu znajomi zapewnili wsparcie aprowizacyjne. Michi relacjonuje:

Byliśmy w jakby w tunelu, którego wyjście wydawało się bliskie, ale ciągle musieliśmy pokonać tę drogę w nocy, a w rakach i rękawicach było to psychiczne wyzwanie. Do przełączki na północnej ścianie poruszaliśmy się drogą, która nie ma nazwy, to klasyczny alpejski teren mikstowy […]. Od przełączki na szczyt wspinaliśmy się Innerkoflerem (IV+). Na szczycie byliśmy o godzinie  00:20 i byliśmy naprawdę, naprawdę szczęśliwi, no i oczywiście trochę zmęczeni.

Myśleliśmy, że to przejście zajmie nam 30 lub więcej godzin, a potrzebowaliśmy tylko ok. 16 (15 h 42 min) od startu w Cima Ovest do wierzchołka Cima Piccola. Byliśmy bardzo zaskoczeni ponieważ przejścia jednej drogi zajmowały w historii dobrym zespołom 10-20 godzin. Ale musimy powiedzieć, że naprawdę napieraliśmy, wspinaliśmy się naprawdę na lekko, bez repsznura, kuchenki, kurtek, niczego […]

Źródło: uelisteck.ch

Przy okazji Tre Cime di Laveredo warto wspomnieć o innej zimowej i długiej propozycji na przepięknym masywie. W 2012 roku zespół Simon Gietl i Roger Schäli dokonał pierwszego zimowego trawersu wszystkich Cim, patrz Zimowy trawers Cim…
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum