7 marca 2014 13:17

Tradowy debiut boulderowca – Fabian Buhl na “Prinzip Hoffnung”

Po lutowym przejściu przez Jacopo Larchera tradowego Prinzip Hoffnung  8b/b+ na Bürser Platte (rejon Vorarlberg, zachodnia Austria), pojawili się kolejni chętni i to nie tylko wytrawni tradowcy. Próby na drodze zapowiadała Barbara Zangerl, tymczasem do łańcucha niespodziewanie wpiął się Fabian Buhl.

fabian-buhl

Fabian Buhl (fot. Stefan Schlumpf)

A niespodziewanie dlatego, że Fabian tradowcem nigdy nie był. 24-latek jest za to świetnym boulderowcem ze słynnym Dreamtime 8C na koncie. Nękające kontuzje (głównie złamana kostka) spowodowały, że w ostatnim czasie Niemiec musiał zrezygnować z kamyków, a jako alternatywę wybrał sobie wspinanie na własnej (odważnie!). Smaczku dodaje fakt, że Niemiec nigdy nie wspinał się tradowo, a ostatni kontakt z liną miał jakieś dwa lata temu.

Fabian o kluczu do przejścia:

(…) Nigdy nie wspinałem się na własnej asekuracji, dlatego nie wiedziałem, jak poradzę sobie od strony mentalnej. Na szczęście odpadłem tylko raz, podczas mojej pierwszej próby (wcześniej patentował drogę na wędkę – przyp. red.), potem nabrałem już zaufania do asekuracji z mikro kości i mogłem wspinać się na większym luzie. To był klucz do przejścia.

Dodajmy, że Prinzip Hoffnung to bardzo wymagająca, super techniczna linia, a największym wyzwaniem – o czym już zresztą pisaliśmy – jest wątpliwej jakości asekuracja, znalezienie optymalnych miejsc na camaloty i mikro kości, zarazem świadomość, że część założonych placementów może nie utrzymać kilkunastometrowego lotu.

Przejście Fabiana Buhla jest zarazem trzecim powtórzeniem. Po autorskim prowadzeniu Beata Kammerlandera (2009), do łańcucha wpinali się Alex Luger (2012) i wspomniany Jacopo Larcher (2014).

Brunka
źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    to się porobiło... [2]
    Pierwsza droga na własnej i od razu 8b z poważną…

    8-03-2014
    Micaj