15 marca 2014 09:28

Siedem Projektów na Smoleniu

Skała Oczko, w niektórych opracowaniach znana również pod nazwą „Siedem Projektów”. Leży w rejonie Parku Jurajskiego, naprzeciwko skały Salceson. Zwraca uwagę unikalną (charakterystyczną dla Smolenia) rzeźbą. Jej południowo-zachodnia ściana usiana jest naturalnymi przelotkami, co powoduje, że warto pozostawić ją nieubezpieczoną stałymi punktami asekuracyjnymi.   

Nie jest to news o super trudnych nowościach, ale raczej informacja o możliwości powspinania się po bardzo ciekawych, uklamionych drogach. Być może w przeszłości któraś z nich została już pokonana? Jeśli tak, prosimy o kontakt na adres redakcji.

Jako że nie można obok Oczka przejść obojętnym ;), w połowie marca Grzegorz Rettinger przewspinał tam sześć niezależnych linii plus drogę wejściową na grań (tamtędy mogły odbywać się potencjalne wcześniejsze wejścia). Wszystkie drogi to oczywiście propozycje na własnej asekuracji. Uwaga: warto dysponować dużą liczbą pętli oraz standardowym zestawem kości. Na każdej drodze siadają co najmniej po trzy pętle. Asekuracja jest na ogół bezpieczna, jedynie dwa miejsca na całej skale oferują wysokie wyjścia nad przeloty.

skala-oczko-smolen-nowe

Robocze nazwy dróg i propozycje wycen (od lewej):

 1. Gapcio VI+
 2. Śpioszek VI.1
 3. Wesołek VI.1
 4. Gburek VI.1+ R (miejsce nad pierwszą pętlą)
 5. Mędrek VI.2+ R (miejsce nad ostatnią pętlą)
 6. Nieśmiałek V
 7. Grań wejściowa ok. IV

Zapraszamy do weryfikacji!

W przewodniku „Jura Środkowa” G. Rettingera Park Jurajski opisany został jako pierwszy rejon Smolenia (str. 96-97).

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  7 projektów [10]
  To bardzo ciekawe, kto nadał skale taką nazwę. Tzn. kto…

  15-03-2014
  brzuchacz