17 marca 2014 11:28

Nowe drogi i warianty w Patagonii – “Terroir” oraz “Can Accompany Only”

Ciąg dalszy wieści z Patagonii. Amerykanie Joel Enrico i Adam Ferro wytyczyli na zachodniej i północnej ścianie Aguja Tito Carrasco nową drogę Terroir (7a C1 300 m).

Aguja Tito Carrasco - numerem 12 zaznaczona linia "Terroir" (fot. Rolando Garibotti)

Pn i zach. ściana Aguja Tito Carrasco – numerem 12 zaznaczona linia “Terroir” (fot. Rolando Garibotti)

Dolna część drogi to wspinaczka o umiarkowanych trudnościach z krótkim odcinkiem offwidth. Po przecięciu z linią drogi Zigzag, Amerykanie podeszli pod wybitne zacięcie, które okazało się kluczowym miejscem drogi i przeszli je trzema długimi, stromymi wyciągami. W trudnościach prócz klasyki wspomagali się hakówką, o trudnościach C1, ale zdaniem autorów klasycznie powinno puścić za 7a+. Po wyjściu z dużego zacięcia linia Amerykanów dołączyła do drogi Ippon, po czym zespół odbił w lewo, by dołączyć do drogi Cara Norte. Kolejne trzy wyciągi dzielące ich od wierzchołka Joel i Adam przeszli drogą Cara Norte.

Skała na całej długości drogi jest dobrej jakości. Cała pokonana przez Amerykanów linia ma łącznie 400 metrów długości, z czego 300 metrów (8 wyciągów) wiodło nowym terenem.

Natomiast włosko-szwajcarski zespół Matteo della Bordella, Luca Schiera i Silvan Schüpbach, o którym pisaliśmy przy okazji nowej łańcuchówki Californiana Sir-Start na Fitz Roy wytyczył nowy wariant do drogi Chiaro di Luna na zachodniej ścianie Aguja Saint-Exúpery. O trudnościach wariantu Can Accompany Only decyduje 35-metrowe zacięcie z rysą na palce o wycenie 7a.

Ponad zacięciem jest jeszcze jeden trudniejszy wyciąg w rysach za 6b, po czym wariant łączy się z drogą Austriaca. Kolejne trzy wyciągi (do 6b) dzielące ich od szczytu zespół przeszedł prawdopodobnie w linii drogi Last Gringo Standing.

Wilan
źródło: www.pataclimb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum