27 marca 2014 14:32

Leonidio – kierunek Grecja

Leonidio – miasteczko na Peloponezie, jakieś trzy godziny jazdy na południowy zachód od Aten. W przeciwieństwie do zatłoczonych, popularnych miejscówek, miejsce jeszcze mało znane, kameralne. Jeszcze, bo słysząc, jak duży potencjał kryją w sobie rejony otaczające Leonidio, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że już niedługo stanie się jednym z najchętniej obieranych kierunków przez wspinaczy.

Kilian Fischhuber na "Capricorn" 9a (fot. Maria Bohacek)

Kilian Fischhuber na „Capricorn” 9a (fot. Maria Bohacek)

Na stronie www.climbing-leonidio.com czytamy o całej masie dziewiczych sektorów, tysiącach potencjalnych dróg w pięknym pomarańczowym wapieniu. Póki co, tych dróg nie jest jeszcze dużo, latem 2013 roku było ich około 100, w trudnościach od 5b do 8b. Niemniej w topo cały czas pojawiają się nowe propozycje, między innymi za sprawą tak znanych par wspinaczkowych jak James Pearson i Caroline Ciavaldini, a także boulderowych mistrzów Anny Stöhr i Kiliana Fischhubera.

Ci ostatni zawitali do Leonidio w lutym i zostawili po sobie kilka nowych linii. Austriacy odwiedzili między innymi sektor La Maison du Chèvres, odkryty wcześniej przez Pearsona i Ciavaldini. Efektem jest nowość o nazwie Capricorn, dla której Fischhuber zaproponował 9a (choć jak mówi, nie ma na koncie wiele pierwszych przejść, zwłaszcza w tym stopniu). To jedna z krótszych propozycji rejonu, około 12 metrów, niemniej oferująca świetne wspinanie, z bardzo trudnym miejscem już pod samym łańcuchem.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Leonidio znajdziecie na www.climbing-leonidio.com.

Brunka
źródło: www.anna-stoehr.at, www.climbing-leonidio.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum