18 marca 2014 09:04

Janák i Straka powtarzają „Królewski okap” – najtrudniejszy drytoolowy trad na świecie?

Czesi Dušan Janák i Jan Straka dokonali pierwszego powtórzenia Królewskiego okapu (Kráľovsky Previs) na zachodniej ścianie Durnego Szczytu. Królewski okap to linia wyjątkowa na tatrzańskich ścianach, została pokonana na wymagającej asekuracji a jej najtrudniejszy wyciąg ma wycenę M12. Słowacka federacja autorów pierwszego zimowo-klasycznego przejścia tej drogi nagrodziła „Złotym Karabinkiem”.

Honza Straka w trudnościach Królewskiego okapu (fot. D. Janák i H.Straka)

Honza Straka w trudnościach Królewskiego okapu (fot. D. Janák i H.Straka)

Droga biegnąca przez imponujący okap (wysięg 20 metrów) na zachodniej ścianie Durnego Szczytu została wytyczona w 2002 roku przez zespół Pavol Jackovič i Miro Mrava. Zespół wycenił jej trudności na VII-, A4.

Schemat "Królewskiego okapu" autorów pierwszego przejścia z 30.06.2002 roku (źródło: Jamesak)

Schemat „Królewskiego okapu” autorów pierwszego przejścia z 30.06.2002 roku (źródło: Jamesak)

Pavol Rajčan i Pavol Šulák autorzy pierwszego zimowo-klasycznego przejścia (marzec 2013) nie odpuścili stylu i korzystali wyłącznie z istniejącej asekuracji (na kluczowym wyciągu jest jeden nit i stare haki) oraz dołożonych własnych kości i friendów. Droga jest zatem nie tylko sportowym wyzwaniem. Wyciągi w skali M prezentują się następująco:

 1. M5 (20 m);
  następnie 100-metrowy odcinek połogi (60°);
 2. M7+ (30 m);
 3. M12 (20 m);
 4. M8 (8 m);
 5. M7+ (25 m);
 6. M5+ (60 m).

Jury słowackich nagród alpinistycznych bardzo wysoko oceniło to przejście, nagradzając je „Złotym Karabinkiem”, a w uzasadnieniu pisząc:

Prawdopodobnie najtrudniejsza drytoolowa droga tradowa na świecie*.

Autorzy pierwszego powtórzenia, Dušan Janák i Honza Straka, uporali się z tak anonsowaną linią stosunkowo szybko. Do Królewskiego okapu drogi przystawili się 26 lutego br., by następnego dnia pokonać linię w całości. Najtrudniejszy wyciąg prowadził Honza.

Dušan Janák i Jan Straka

Dušan Janák i Jan Straka

O Dušanie Janáku mieliśmy okazję pisać wielokrotnie. To autor m.in. pierwszego klasycznego przejścia drogi Fram na południowej ściany Marmolady, czy w Tatrach odhaczenia Jet Stream X-/X, pierwszego zimowo-klasycznego przejścia drogi Centrálny kút (VIII, M8-) na Galerii Gankowej.

Honza Straka to świetny drytoolowiec, tegoroczny wicemistrz Czech w tej dyscyplinie. Honza startował także jednych zawodach tegorocznego Lodowego Pucharu Świata w Champangy en Vanoise zajmując dobre 9. miejsce.

Mysza

Źródło: Tilak, Jamesak

* W tej trudnej do obiektywnej oceny kategorii, czyli o pierwszeństwo w drytoolowym tradzie może walczyć np. Ritter der Kokosnuss (M12, WI5) Roberta Jaspera. Także na tej drodze asekuracja jest wymagająca, ale podobnie jak na Królewskim okapie nie składa się wyłącznie z kości, friendów itp., ale także z haków.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum