12 marca 2014 08:10

Jak zapowiedziała, tak zrobiła – Barbara Zangerl na tradzie „Prinzip Hoffnung”

No i posypały się przejścia głośnej Prinzip Hoffnung 8b/b+ na ścianie Bürser Platte w austriackim Vorarlbergu. Tradowa linia wytyczona przez Beata Kammerlandera w 2009 roku do lutego tego roku miała zaledwie jedno powtórzenie – Alexa Lugera (2009). W tym roku do łańcucha sięgnęło już trzech wspinaczy – Jacopo Larcher, Fabian Buhl i ostatnio Barbara Zangerl.

ściana Bürser Platte i "Prinzip Hoffnung" (fot. arch. B. Zangerl)

Ściana Bürser Platte i „Prinzip Hoffnung” (fot. arch. B. Zangerl)

Barbara jest niesamowicie twardą zawodniczką, najczęściej jeśli coś sobie postanowi, ten plan realizuje. Jak mówi – najważniejszą rzeczą jest odpowiednia motywacja, co pokazała już wielokrotnie, choćby kompletując jako pierwsza (i jak dotąd jedyna) kobieta Trylogię Alpejską. Prinzip Hoffnung to dla niej najpewniej kolejna, świetna porcja nauki tradowego wspinania (kontynuacją będzie miesięczny wyjazd  do Indian Creek).

Brzmi jak kokieteria, kiedy Barbara powtarza, że wciąż czuje się strasznie słaba w rysach… Tymczasem 40-metrowa Prinzip Hoffnung to właśnie taka formacja. Delikatne pęknięcie na pionowej ścianie – z małymi krawądkami i słabymi stopniami po obu stronach. Kluczem jest wymagająca, wątpliwej jakości asekuracja i ryzyko długich lotów. Takich lotów, do 10 metrów, Austriaczka zaliczyła podczas prób 8-9:

(…) Często czułam, że jestem bardzo blisko zrobienia „Prinzip”. W rzeczywistości notowałam jeden lot za drugim. Wreszcie szczęście się uśmiechnęło i poprowadziłam drogę. Spełniło się moje małe marzenie. Dziękuję Jacopo za wsparcie, Beatowi Kammerlandowi za otwarcie tak niesamowitej tradowej linii.

Beat Kammerlander na "Prinzip Hoffnung" (fot. Peter Mathis)

Beat Kammerlander na „Prinzip Hoffnung” (fot. Peter Mathis)

O tradowych przejściach Barbary Zangerl usłyszymy pewnie jeszcze nie raz…

Brunka
źródło: Facebook, kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum