25 marca 2014 12:54

Felix Neumärker przechodzi słynną “Coronę” 11/11+ (9a+)

21 marca Felix Neumärker poprowadził Coronę 11/11+ (9a+). Jeden z kilku największych frankenjurajskich ekstremów. Co ciekawe, prawie równo rok wcześniej Niemiec pokonał inną sławę, tyle że hiszpańską – La Ramblę 9a+ w Siuranie.

Felix Neumärker

Felix Neumärker

Corona nie kojarzy się 25-latkowi z jakimś szczególnie bolesnym wspinaniem. Nad drogą spędził w tym roku cztery dni plus pięć dni w ubiegłym sezonie. Precyzyjne, boulderowe przechwyty po dziurkach, krawądkach i ściskach najwidoczniej Niemcowi podpasowały.

Corona to oczywiście dzieło Markusa Bocka, który jesienią 2006 roku rozwiązał stary projekt Andiego Hofmanna z 1993 roku na Schneiderloch, biegnący na prawo od znanej Burn for you. Powstała najtrudniejsza linia na Frankenjurze (patrz: film). Do dziś króluje we frankońskim rankingu, obok The Man That Follows Hell 9a+ na Grüne Hölle (również Bocka, 2009) i nieco łatwiejszej Classified 11/11+ (9a/a+), na Holzgauer Wand Alexandra Megosa z 2013 roku.

Przed Felixem Neumärkerem do łańcucha Corony wpinali się Adam Ondra w 2009 roku (określił drogę jako raczej łatwą w swoim stopniu) i Alexander Megos w ubiegłym roku.

A poniżej jedno dwóch jak dotąd największych dokonań Neumärkera, wspomniała La Rambla:

Brunka
źródło: www.8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum