10 marca 2014 18:03

Kolos alpinistyczny za 2013 dla „Bushido” na Great Trango Tower i wyróżnienie dla „Drogi Polskiej” na Tagveggen

Po raz piętnasty przyznano prestiżowe „Kolosy”. Wyróżniono 15. laureatów, w kategorii alpinistycznej nagrody otrzymały dwa zespoły za nowe drogi wspinaczkowe w Karakorum i Norwegii. 

Marcin Tomaszewski odbiera Kolosa, z lewej stoi Marcin Księżak, z prawej Leszek Cichy (fot. A. Larisz)

Marcin Tomaszewski odbiera Kolosa, z lewej stoi Marcin Księżak, z prawej Leszek Cichy (fot. A. Larisz)

Kolosa alpinistycznego otrzymali Marcin „Yeti” Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie linii Bushido na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata. Wytyczone w 19-dniowej wspinaczce Bushido ma prawie 2 km długości (46 wyciągów) i trudności A4, VII+, VII Big Wall.

Jury Kolosów przyznało także wyróżnienie zespołowi Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Andrzej Sokołowski. za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii. Zespół poprowadził Drogę Polską (M7, VI+, A1, 7) w 2,5-dniowej wspinaczce. Linia ma 20-wyciągów i pokonuje 700 m deniwelacji. Autorzy zadedykowali ją Maćkowi Berbece i Tomkowi Kowalskiemu, zimowym zdobywcom Broad Peak, którzy zginęli schodząc ze szczytu.

Nagrody wręczyli wręczyli członkowie Kapituły Kolosów – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

O wszystkich laureatach „Kolosów” przeczytacie w artykule: Kolosy za 2013 rok – kto i dlaczego? Relacja prosto z Gdyni.

Mysza

PS Znaczący jest fakt pominięcia przez Kapitułę w werdykcie zakończonego tragedią pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku właśnie pierwsze zimowe wejście na inny ośmiotysięcznik (Gasherbrum I) zyskało uznanie w oczach Kapituły Kolosów.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum