17 lutego 2014 09:05

Polska ekipa w Siuranie – padają Directa Cornualles 8c(8c+) i Chocolate Caliente 8c+

Napływają kolejne pozytywne wieści z hiszpańskiej Siurany, gdzie aktualnie przebywają członkowie Salewa i Wild Country Team Poland – Kamil Ferenc (Salewa, Rock Pillars, MotionLab, KS Korona Kraków), Marcin Wszołek (Salewa, Wild Country, Fumar, KS Korona Kraków) i Piotr Schab (Wild Country, adidas Outdoor, Five Ten, MotionLab, KS Korona Kraków).

Piotr Schab, który doskonale rozpoczął wyjazd prowadzeniem Pal Este 8c (+) w Margalefie, do wykazu dołożył drogę Directa Cornualles. Wcześniej sukces na drodze zanotował również Kamil Ferenc.

Piotr Schab na "Directa Cornualles" (fot. Kasia Berbeka)

Piotrek  na “Directa Cornualles” (fot. Kasia Berbeka)

Znajdująca się w sektorze L’Olla linia to obite w 2009 roku przez Pepa Farre około 25 metrów wspinania, które można podzielić na dwie części – na pierwszą, trudniejszą, składa się z około 20 siłowych przechwytów tworzących dwa bouldery, po których można odpocząć w dość dobrym reście. W kolejnej sekwencji, jak się okazało po rozmowie z Rafałem Porębskim – autorem drugiego przejścia drogi (pierwsze należy do Łukasza Dudka), miał miejsce obryw kluczowego chwytu, przez co przechwyty stały się jednymi z najtrudniejszych na drodze.

Jak mówi Kamil, linię wieńczy jeszcze kilka metrów bardzo ciekawego, czujnego wspinania, wymagającego maksymalnej koncentracji i pewności ruchów.

Droga jest bardzo interesująca, trzeba wykazać się na niej dużą wspinaczkową wszechstronnością – każda sekwencja wymaga czegoś innego. Spędziłem na niej trzy dni, Piotrek na finalną wstawkę potrzebował dzień więcej. Linia w przewodniku widnieje jako 8c, przy czym już wcześniej była uznawana za trudną. Naszym zdaniem urwanie chwytu, a co za tym idzie dodatkowe trudne miejsce może podnieść trudności drogi do 8c+, nawet w Siuranie.

Kamil na "Directa Cornuella" (fot. Kasia Berbeka)

Kamil na “Directa Cornualles” (fot. Kasia Berbeka)

Krakowianinowi udało się również poprowadzić Chocolate Caliente 8c+, boulderową propozycję sektora Grau dels Masets autorstwa Daniela Junga. Jak mówi Kamil:

Na linię składa się około 15 przechwytów trudności, z czego najtrudniejszym  ruchem jest dalekie pociągnięcie z fakera do oblaka. Drogę polecił mi oraz podpowiedział patenty Marcin Wszołek, który uporał się z nią rok temu. Praca nad linią zajęła mi sześć prób rozłożonych na dwa dni. W próbie, w której udało mi się zrobić ‘czekoladę’ wcale nie czułem się pewnie, ale jak się okazało pełna koncentracja oraz spręż pozwoliły mi wpiąć się do łańcucha. Wydaje mi się, że obie drogi (Directa oraz Chocolate) są trudnościami zbliżone do siebie.

Oprócz pracy nad projektami wspinacze zanotowali również doskonałe przejścia w najczystszym stylu: Piotrek poprowadził La trencatranques 8a+ (w przewodniku droga widnieje jako 8b), El figurin 8a+ i Minimal Techno 8a; Kamil wpiął się do łańcucha Ximpleta 8a, a Marcin, który w ramach łapania rozwspinu, zdążył już poprowadzić Bad Boy 8b RP – klasyk z 1991 roku, który według większości uczestników wyjazdu powinien być wyceniony co najmniej o pół stopnia wyżej, pokonał też onsightem Toni Kaneloni 8a+, Minimal Techno 8a i Cerco Iberico 8a.

Krakowianie zostają w Cornudelli jeszcze przez około tydzień i planują się wspinać zarówno w Siuranie, jak i pobliskim Margalefie.

Monika Młodecka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum