17 lutego 2014 09:10

Overhead Hazard M11 – kolejna niesamowita linia w Helmcken Falls

Za sprawą zespołu Will Gadd, John Freeman, Sarah Hueniken, Katie Bono w wyjątkowym na skalę światową Helmcken Falls powstała kolejna wyjątkowa mikstowa linia. Pokonana w siedmiu wyciągach, 200-metrowa Overhead Hazard M11.

Will Gadd na końcu drugiego wyciągu Overhead Hazard M11, Helmcken Falls

Will Gadd na końcu drugiego wyciągu Overhead Hazard M11, Helmcken Falls

Helmcken Falls leży w Wells Gray Privincial Park w British Columbia, na północ od miasta Kamloops i jest to 140-metrowy wodospad na rzece Murtle. Wodospad natryskuje wodę na przewieszoną skałę, osadzając na niej niecodzienne i wyjątkowe na skale światową formacje – igły, grzyby, kule, frędzle itp.

Helmcken Falls

Helmcken Falls

Jaskinię odkryli dla wspinania w 2010 roku Will Gadd i Tim Emmett, powstała wtedy pierwsza linia – Spray on o wyjątkowej, oddającej trudności techniczne wycenie WI10. 30-metrowa droga zaledwie “nadgryzała” niesamowite przewieszenia. W 2012 roku Tim Emmett i Klemen Premrl poszli dalej i wytyczyli Spray On… Top! (230m, W10, M9+) oraz jednowyciągową Wolverine WI11! Obie drogi powtórzył nasz rodak Rafał Sławiński, patrz: Pierwsze WI11 we wspinaczce lodowej – Wolverine dla Klemena Premrla i Tima Emmetta. Mini wywiad z Rafałem Sławińskim. W naszej księgarni znajdziecie także plakat z Rafałem wspinającym się na Spray Onwydanym specjalnie na 11. KFG.

Rafał Sławiński na Spray On (Wiktor Skupiński / Latitude Photography)

Rafał Sławiński na Spray On (Wiktor Skupiński / Latitude Photography)

Tegoroczna nowość  wymagała od zespołu w składzie Will Gadd, John Freeman, Sarah Hueniken, Katie Bono sporych  poświęceń i ponad 20 dni pracy w ekstremalnych warunkach. Niska temperatura oraz zamarzająca na wspinaczach woda wymagała, jak pisze Gadd – “dania z siebie wszystkiego”.

Ubezpieczanie Overhead Hazard M11, Helmcken Falls

Ubezpieczanie Overhead Hazard M11, Helmcken Falls

Ostatecznie po przygotowaniu Overhead Hazard  została poprowadzona jednego dnia. Jej kolejne wyciągi wyglądają następująco:

  1. M10, 30 m, jako jeden wyciąg nazwana The Warm Up,
  2. M Fun, 20 m, wóz albo przewóz,
  3. M11, 20 m,
  4. M11, 40 m,
  5. M11, 40 m,
  6. M10+, 30 m,
  7. M7, 30 m.
Overhead Hazard M11 biegnie wyczyszczony, Helmcken Falls

Overhead Hazard M11 biegnie wyczyszczonym terenem (ciemniejsza linia), Helmcken Falls

Więcej szczegółów dotyczących przejścia oraz zdjęć znajdziecie na blogu Willa Gadda.

 Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum