25 lutego 2014 13:51

Nowości na 2014 rok – w skale, lodzie i śniegu

Black Diamond, Petzl, CAMP, Cassin, Edelrid, Grivel, Salewa, Climbing Technology, Wild Country oraz Austri Alpin – przedstawiamy nowości na rok 2014 czołowych producentów sprzętu wspinaczkowego.

Czekany, raki, uprzęże, śruby lodowe – czyli wszystko to, co potrzebne jest do wspinaczki, ambitnego trekkingu, na via ferraty oraz innych górskich przygód.

Rynek sprzętu wspinaczkowego rządzi się nieco innymi prawami niż rynek odzieżowy – w sprzęcie nowe kolekcje mamy najczęściej na dany rok, a nie na sezon. Stąd część prezentowanych w niniejszym artykule produktów już jest lub niebawem pojawi się w sklepach. Warto jednak wiedzieć, co w sprzęcie piszczy…

***

  • Black Diamond

O nowościach marki Black Diamond już nieco pisaliśmy. Przypomnijmy zatem, że w przyszłym sezonie na rynku pojawi się Fuel, który już został ogłoszony nieco agresywniejszym bratem czekana Fusion. Fuel waży 638 g, mierzy 50 cm, jest pozbawiony młotka, ma mniejszą niż Fusion ostrogę, a także ostrze osadzone pod innym kątem. Ostrze w tym przypadku to Fusion Ice. Black Diamond zaplanował go jako narzędzie przede wszystkim do lodu i mixtu. Więcej o tym czekanie można przeczytać TUTAJ.

Czekan Fuel

Czekan Fuel

Na targach ISPO MUNICH 2014 na stoisku marki Black Diamond przyjrzeliśmy się również nowej technologii lawinowej JetForce, opracowanej przy współpracy Black Diamond i Pieps. JetForce to alternatywa dla poduszek lawinowych napełnianych sprężonym powietrzem bądź argonem z butli zainstalowanej w plecaku. Innowacyjne rozwiązanie JetForce pozwala na wielokrotne użycie plecaka w warunkach górskich, bez potrzeby ładowania butli – to z pewnością ma duże znaczenie dla komfortu użytkowników. Więcej o JetForce można przeczytać TUTAJ.

Plecak Jet Force

Plecak Jet Force

Pozostając przy aktywnością związanych ze śniegiem, warto także wspomnieć o nartach skitourowych Carbon Aspect. Jak zapewnia producent – są to najlżejsze narty w kategorii z tych, które mają 90 cm pod butem. Przy długości 166 cm para waży 2,4 kg!

  • Petzl

Główną nowością w kolekcji marki Petzl na 2014 rok jest wprowadzenie lin dynamicznych: pięć modeli lin pojedynczych, trzy modele lin połówkowych oraz lina do poręczówek. Liny te tworzone są we współpracy z firmą Edelrid – to po jej stronie leży know-how i produkcja. Petzl zajmuje się kryteriami lin, wykończeniem i cięciem oraz zwinięciem, przechowywaniem i dostawą.

Wśród pięciu modeli lin pojedynczych, znajduje się jedna z przeznaczeniem na ściany wspinaczkowe – Java 10.3 mm i cztery o szerszym zastosowaniu w górach i skałach: Mambo 10.1 mm, Contact 9.8 mm, Arial 9.5 mm oraz Volta 9.2 mm.

Liny połówkowe będą miały trzy średnice: Tango 8.5 mm, Salsa 8.2 mm i Paso 7.7 mm. Poza Javą, wszystkie modele mają oznaczenie środka liny, zgrzewane końcówki, są wykańczane w technologio cieplnej EverFlex. Arial, Volta, Salsa i Paso są dodatkowo zaimpregnowane. Kolekcję uzupełnia plecak na linę Bolsa oraz torba na linę – Kab. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Kolekcja lin marki Petzl (fot. Outdoor Magazyn)

Kolekcja lin marki Petzl (fot. Outdoor Magazyn)

Nowym tegorocznym produktem marki Petzl jest także wszechstronna uprząż Corax. Producent poleca ją zarówno do wspinaczki, alpinizmu, jak i na via ferraty. Dzięki dwóm rozmiarom dopasowuje się do budowy ciała każdego użytkownika. Konstrukcja zapewnia równomierny rozkład obciążeń na całej powierzchni pomiędzy taśmami, zaś perforowana pianka wyścielająca pas i taśmy udowe wspomagają oddychalność. Corax wyposażona jest w dwa sztywne uchwyty sprzętowe z przodu i dwa miękkie z tyłu.  Dostępna w dwóch kolorach (żółty/niebieski) i dwóch rozmiarach.

Uprząż Corax marki Petzl

Uprząż Corax marki Petzl

Warto wspomnieć także o lekkich śrubach lodowych z korbką – Laser Speed i Laser Speed Light. Korpus wykonany jest z aluminium, co pozwoliło na zmniejszenie wagi śruby. Dzięki ergonomicznej plakietce-korbce (również z aluminium) można dużo sprawniej wkręcać śrubę jedną ręką. Ostrze wykonane jest ze stali.

Petzl wprowadza także nowość dla fanów boulderingu – linię crashpadów, a w niej Cirro, Alto oraz uzupełniający Nimbo. Nowej mocy dostanie także czołówka Nao, ale o tym już wkrótce.

  • CAMP i Cassin

Nowości znajdziemy także w kolekcji marki CAMP i Cassin. Zanim jednak je przedstawimy warto zakomunikować dwie kwestie związane z polskim alpinizmem i himalaizmem. Po pierwsze oficjalnym członkiem międzynarodowego teamu marki CAMP został Marcin „Yeti” Tomaszewski. Gratulujemy! Po drugie – Krzysztof Wielicki w uznaniu za swoje dokonania otrzymał dożywotnią możliwość bezpłatnego korzystania ze sprzętu marki CAMP! Co także warte podkreślenia, w 2014 roku marka CAMP obchodzi swoje 125 urodziny – firma została założona w 1889 roku. Wszystkiego najlepszego!

Logo-125th-CAMP-Anniversary

A teraz jeśli chodzi o nowości. CAMP w 2014 roku większość swoich produktów udoskonalił. Można powiedzieć, że marka postawiła na pewne ujednolicenie kolorystyki. I tak kolor zmienił czekan Alpina, który ma być dopasowany do technicznych raków C12 – również w nowej kolorystyce. Podobna sytuacja nastąpiła w przypadku czekana Neve i raków Stalker – oba w nowej kolorystycznej odsłonie.

Cassin, czekan X-Dry

Cassin, czekan X-Dry

Zupełną nowością będą za to rękawice do zimowych aktywności – od narciarstwa wysokogórskiego, przez alpinizm, po bieganie i jazdę na rowerze. Model CAMP G Comp Warm jest cieplejszą wersją wzorowaną na G Comp Wind.

Pięciopalczaste rękawice ważące 110 g (XL), mają w mankiecie umieszczoną drugą parę ocieplających rękawic Warmit’N, wykonaną z wiatroszczelnego Pertex Quantum i wypełnioną PrimaLoft Gold.

Zupełną nowość na ten rok ma za to Cassin – mowa o czekanie X-Light, który w wersji z łopatką będzie ważył 500 g, a z młotkiem – 506 g. Czekan ten jest wyposażony w ostrze typu T, wykonane ze stali chromowej, stylisko wykonano ze stopu aluminium 7075-T6. Geometria styliska predestynuje ten czekan do użytku w średnio nastromionym terenie i do okazjonalnego wspinania w bardziej technicznych warunkach. Czekan występuje w trzech konfiguracjach: łopatka, młotek i goła głowica…

Cały artykuł o sprzętowych nowościach znajduje się na stronie: outdoormagazyn.pl.

Aneta Żukowska, Artur Szachniewicz
outdoormagazyn.pl




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum