25 lutego 2014 21:11

Hejszowina po raz trzeci. Ukazał się nowy tom przewodnika wspinaczkowego!

Ukazał się trzeci tom przewodnika wspinaczkowego po Hejszowinie, wyjątkowym rejonie piaskowcowym. Hejszowina, tom 3. obejmuje fragment Gór Stołowych zawarty między Stroczym Zakrętem na Szosie Stu Zakrętów a Batorówkiem. Tradycyjnie obszar ten dzieli się na Baszty, Słoneczne Skały i Skalne Grzyby.

Hejszowina. Przewodnik wspinaczkowy. Tom. 3 (Baszty, Słoneczne Skały, Skalne Grzyby)

W przewodniku zostały opisane skalne masywy o wysokości do 50 m oraz pojedyncze skałki na wierzchowinie, mające charakter odosobnionych baszt lub grzybów skalnych o wysokości do kilkunastu metrów.

Wydawcą przewodnika jest Łódzki Klub Wysokogórski, a powstał on pod redakcją Szymona „Myszona” Gonciarka i Marka „Szaraka” Szarkowskiego, oraz dzięki życzliwości, pomocy i współpracy wielu ludzi, za co autorzy wszystkim serdecznie dziękują.

Opisane rejony wspinaczkowe znajdują się w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych i przed przystąpieniem do wspinaczki należy zapoznać się z zasadami uprawiania wspinaczki w PNGS. Skała piaskowcowa znajdująca się na terenie PNGS jest stosunkowo mało odporna na czynniki mechaniczne. Stąd też wykształciły się specyficzne metody asekuracji i stylu wspinania, zakazane jest używanie haków skalnych, kostek i innych twardych przyrządów. Niedozwolone jest również stosowanie magnezji. Do asekuracji stosuje różnego rodzaju pętle oraz wiązane na nich węzełki, które zastępują kostki i friendy. Wspinaczka na wędkę jest zabroniona. Niezbędna jest znajomość technik asekuracji wspinaczki tradycyjnej.

Tomek Antecki

Przewodnik jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Poprzednie przewodniki z serii:




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum