5 stycznia 2014 12:28

Wspinaczka lodowa na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022?

Urzędnicy z UIAA (International Mountaineering and Climbing Federation) spotkali się w grudniu ze Stowarzyszeniem Międzynarodowych Federacji Sportowych uznanych przez MKOl (ARSIF) w celu przedyskutowania propozycji włączenia wspinaczki lodowej do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

Przedstawiciele UIAA – Sophie Gérard i Israfil Aşurlı – zostali podjęci przez sekretarza generalnego Riccardo Fraccari, który przedstawił najnowsze przedsięwzięcia tej organizacji oraz jej plany na przyszłość. Przedstawiciele UIAA wyjaśnili natomiast, w jaki sposób wspierają wspinaczkę lodową, poinformowali także o stopniu gotowości do rozpoczęcia planowanej na przyszły rok kampanii na rzecz popularyzacji włączenia wspinaczki lodowej do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

Międzynarodowa komisja pojedzie do Soczi by obserwować demonstrację konkurencji w Parku Olimpijskim. Następnie, podczas oficjalnych spotkań w przyszłości organy zarządzające będą korzystać ze zdobytej wiedzy o tym, który sport jest najbardziej popularny, który ma najlepszy kontakt z publicznością i co jest z logistycznego punktu widzenia wykonalne.

Wspinaczka lodowa rozwija się w ostatnich latach bardzo intensywnie. Rozgrywany jest Pucharu Świata na całym świecie, w tym m.in. w Korei Południowej, Rumunii, Szwajcarii, Francji i we Włoszech.

Przypomnijmy, że wydzielona kilka lat temu z UIAA inna organizacja IFSC (International Federation of Sport Climbing) zajmująca się wspinaniem sportowym ma na swoim koncie nieudaną próbę wprowadzenia wspinaczki do programu Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020, miejmy nadzieję, że tym razem wszystko zakończy się sukcesem.

Aneta Żukowska
Źródło: outdoormagazyn.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum