24 stycznia 2014 14:21

Puchar Świata w skialpinizmie 2014 – na otwarcie szwajcarskie Verbier

Otwarcie sezonu odbyło się w 18 i 19 stycznia br. w szwajcarskim Verbier. Pierwsze zawody Pucharu Świata Scarpa ISMF 2014 wygrał Hiszpan Kilian Jornet Burgada, a wśród Pań najlepsza była Francuzka Laetitia Roux. Marka Polartec® jest jednym ze sponsorów tegorocznej serii Pucharu Świata w skialpinizmie.

Laetitia Roux na mecie

W zawodach w Verbier  wystartowali zawodnicy z 15 krajów, mieli do pokonania trasę o długości 13,7 km oraz 1 7000 m przewyższenia, w tym cztery podejścia i zjazdy oraz trzy wyjścia w rakach. Kilian od początku uplasował się na czołowej pozycji i nie dał szans rywalom. Zameldował się na mecie z czasem 1:32″15″. Drugie miejsce zajął Włoch Robert Antonioli, a na trzeciej pozycji uplasował się Francuz William Bon Mardion.

W rywalizacji pań, również Laetitia Roux nie miała sobie równych i wygrała zawody z czasem 1:52″43″. Druga była Szwajcarka Maude Mathys, a trzecia Francuzka Axelle Mollaret. Najlepsza z Polek, Anna Figura zajęła 16. miejsce.

Pierwsza trójka panów w Verbier

Drugiego dnia zawodów odbył się Vertical, czyli tylko podejście na fokach bez zjazdu. Finał był niezwykle  emocjonujący – Kilian Jornet Burgada oraz Matheo Jacquemoud wpadli na metę jednocześnie. Jednak sędziowie zdecydowali przyznać karę Kilianowi za brak nart na nogach i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Zwycięzcą został Francuz Matheo Jacquemoud (00:39:21), a drugi był Damiano Lenzi. Wśród kobiet znów triumfowała Laetitia Roux (00:45:38), przed Maude Mathys (00:46:26) oraz Victorią Kreuzer (00:47:44).

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się już w najbliższy weekend, 25 i 26 stycznia we francuskim Courchevel. Następnie zawodnicy będą się ścigać we Włoszech w Val Comelico (31 stycznia – 1 lutego), później w Szwajcarii w Les Diablarets (1-2 marca). Finał serii odbędzie się w norweskim Tromso 12 i 13 kwietnia.

Marka Polartec® przy współpracy z marką Montura stworzyła linię technologicznie zaawansowanej odzieży przeznaczonej do skialpinizmu. Zawodnicy będą mogli jej używać w kolejnym sezonie Pucharu Świata w 2015 roku.