31 stycznia 2014 09:26

Jury Złotych Czekanów 2014

Przed paroma dniami organizatorzy uroczystości „Złote Czekany 2014” ogłosili skład jury, które będzie przyznawać te prestiżowe nagrody. Pierwszą decyzję przyjęto jeszcze przed powołaniem jury. Jak już pisaliśmy, wręczaną już po raz szósty, nagrodę im. Waltera Bonattiego, czyli Złotego Czekana za całokształt działalności odbierze amerykański alpinista John Roskelley.

zlote-czekany-logo

A oto skład tegorocznego jury:

  • George Lowe (USA) – przewodniczący jury. Urodzony w 1944 roku, zaczął wspinać się w wieku 18 lat w Kalifornii. Podczas ponad 40-letniej kariery przeszedł m.in. takie drogi jak The Nose na El Capitan (1991, w jeden dzień, z Alexem Lowe) oraz najbardziej znane tury i nowe drogi na Grand Teton, Mount Hunter i Mount Foraker. Jednak najbardziej znaną jego wspinaczką pozostaje zaawansowana próba zdobycia północnej grani Latok I (7145 m) w Karakorum. W 1978 roku wraz ze swoim kuzynem Jeffem Lowe, Jimem Doninim i Michaelem Kenndym dotarł na wysokość 150 m od wierzchołka. Mimo wielu prób, północna grań Latok I nadal pozostaje niezdobyta.
  • Denis Urubko (Rosja). Urodził się w 1973 roku w Niewinnomyssku (Kraj Stawropolski). Przez szereg lat mieszkał w Kazachstanie i był oficerem armii tego kraju. Skończył studia uniwersyteckie w Ałma Ata (kierunek dziennikarstwo). Po zakończeniu służby wojskowej w 2012 roku przyjął obywatelstwo rosyjskie i zamieszkał w Riazaniu. Zaczął wspinać się w wieku17 lat. Obecnie jest jednym z najwybitniejszych alpinistów świata, zdobywcą Korony Himalajów i dwukrotnym laureatem „Złotego Czekana” (2009 i 2010)
  • Catherine Destivelle (Francja). Urodziła się w 1960 roku w Oranie (Algeria), jednak od najmłodszych lat mieszkała w Paryżu. W wieku 13 lat zaczęła się wspinać w skałkach Fontainebleau. Początkowo pracowała jako fizjoterapeutka, ale w wieku 25 lat została zawodową alpinistką. W latach 80. pokonywała rekordowe jak na te czasy trudności skalne i wygrywała zawody wspinaczkowe. Później zajęła się wyższymi górami. Samotnie poprowadziła nową drogę na zachodniej ścianie Dru (11 dni w 1991 roku) i przeszła w jeden dzień północną ścianę Eigeru (1992). Kolejne sukcesy alpejskie to zimowe samotne przejścia północnych ścian Grandes Jorasses (1993) i Matterhornu (1994). W górach wysokich ma na koncie zachodni filar Makalu (8485 m) i południowo-zachodnią ścianę Shisha Pangma (8027 m).
Denis Urubko, George Lowe i Catherine Destivelle

Denis Urubko, George Lowe i Catherine Destivelle

  • Erri de Luca (Włochy). Lewicowy pisarz włoski (w latach 60-70 członek radykalnego ruchu Lotta Continua). Urodził się w 1950 roku w Neapolu. Po rozwiązaniu Lotta Continua pracował w różnych zawodach, m.in. w fabryce Fiata, na lotnisku w Katanii oraz jako kierowca konwojów humanitarnych podczas wojny w Jugosławii. Jako pisarz debiutował w wieku niemal 40 lat. Jest tłumaczony na wiele języków, w tym polski. Pisze także o górach, których jest wielkim entuzjastą i praktykiem wspinaczki. W 2002 roku jako pierwszy pięćdziesięciolatek pokonał trudności skalne 8b. W 2005 roku towarzyszył Nives Meroi w wyprawie na Dhaulagiri, co opisał w książce Sulla traccia di Nives. W 2003 roku był członkiem jury 56. Festiwalu w Cannes.
  • Lin Sung Muk (Korea). 45-letni dziennikarz, mieszka w Seulu i pracuje dla magazynu „Men and Mountains”. Aktywnie wspina się w górach wysokich, głównie w Pakistanie. Wytyczył wiele nowych dróg, m.in. w rejonie lodowca Nangmah na Brakk Zang oraz na Khache Brangse (5560 m) i Ghonboro (5500 m) w dolinie Arandu. W rzadko odwiedznych górach Hinduraj wszedł na Shikari (5928 m) i Mustum (5620 m). Pokonał też dziewiczą południową ścianę Siguniang (6250 m) w Chinach.
  • Karin Steinbach Tarnutzer (Niemcy). Pisarka i dziennikarka urodzona w 1966 roku w Würzburgu, obecnie zamieszkała w Saint Gall w Szwajcarii. Jest autorką m.in. biografii Petera Habelera, Norberta Joosa, Ines Papert i Gerlinde Kaltenbrunner, oraz wspólnie z Caroline Fink monografii alpinizmu kobiecego “Erste am Seil. Pionierinnen in Fels und Eis”. Współpracuje często z Alexem Huberem i Ueli Steckiem. Uprawia narciarstwo i wspinaczkę, głównie w skalnych rejonach Alp, ale ma na koncie także wielkie drogi alpejskie, jak Grań Mittellegi na Eiger oraz Weisshorn.
Erri de Luca, Karin Steinbach i Sungmuk Lim

Erri de Luca, Karin Steinbach i Sungmuk Lim

W najbliższych dniach zapowiadana jest publikacja tzw. „Wielkiej Listy” osiągnięć alpinistycznych kandydujących do Złotych Czekanów, a dopiero kolejnym etapem będzie wytypowanie nominowanej szóstki.

22. edycja „Złotych Czekanów” będzie gościła w dniach 26-29 marca 2014 w Courmayeur i Chamonix.

                                                                                                               Janusz Kurczab
Źródło: pioletsdor.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum