14 stycznia 2014 09:13

John Roskelley otrzyma Piolet d’Or Carrière

W dniach od 26 do 29 marca we włoskim Courmayeur i francuskim Chamonix odbędzie się 22. edycja wręczania wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or).

John Roskelley (fot. arch. John Roskelley)

John Roskelley (fot. arch. John Roskelley)

Od 2009 w ramach nagrody Złotego Czekana przyznawana jest nagroda im. Waltera  Bonattiego za całokształt dokonań w górach (Piolet d’Or Carrière). W tym roku nagrodę tę otrzyma znakomity amerykański alpinista John Roskelley dołączając tym samym poprzednich  laureatów nagrody: Waltera Bonattiego, Reinholda Messnera, Douga Scotta, Roberta Paragota i Kurta Diembergera.

John Roskelley urodził sie w 1948 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Zaczął się wspinać w 1970 roku w Rocky Mountains i na lodospadach w Kanadzie, gdzie zapisał na swoje konto wiele ważnych przejść. Pierwszym wielkim sukcesem było przejście północno-zachodniej ściany Nanda Devi (7816 m) w 1976 roku. Rok później dokonał pierwszego wejścia na Great Trango Tower (6286 m) w zespole z Galenem Rowellem, Kim Schmitz i Dennisem Hennekiem. W 1978 po nieudanej wyprawie na północną ścianę Jannu, Roskelley szybko przeniósł się pod K2, gdzie osiągnął wierzchołek drugiego szczytu świata po przejściu północno-wschodniej grani bez tlenu i pomocy tragarzy wysokościowych.

W 1979 roku dokonał pierwszego wejścia na trudny Gaurishankar (7134 m), a krótko potem w doborowym towarzystwie (Kim Schmitz, Ron Kauk i Bill Forrest) pierwszego wejścia na niesamowitą turnię Uli Biaho (6109 m) w rejonie lodowca Baltoro. W 1980 samotnie osiągnął wierzchołek Makalu (8481 m) po przejściu Zachodniego Filara.

Amerykanin organizował wyprawy w góry wysokie praktycznie w każdym sezonie, dorzucając do listy swoich imponujących dokonań kolejne bardzo wartościowe przejścia. Warto choćby wspomnieć przejście południowo-zachodniej ścianę Cholatse (6440 m) w 1982 roku, a w lutym 1989 roku wraz z Jeffem Lowe północno-wschodniej ściany Tawoche (6501 m).

Roskelley jest autorem wielu książek zainspirowanych jego licznymi ekspedycjami. Po zaprzestaniu uprawiania wyczynowego alpinizmu skupił się na działalności politycznej.

Wszystkie przejścia za rok 2013, nominowane do nagrody Złotego Czekana, zostaną ogłoszone 1 lutego 2014 roku.

Wilan
źródło: www.planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    John Roskelley otrzyma Piolet d'Or Carrière [1]
    Ładne zdjęcie. A ten po lewej to Clint Eastwood?

    16-01-2014
    Bartek