11 grudnia 2013 13:03

Polskie wydarzenia podczas szóstego Bilbao Mendi Film Festiwal

Już po raz szósty w Bilbao, największym mieście Kraju Basków, odbędzie się festiwal Bilbao Mendi Film Festival. W tym roku wśród wielu wydarzeń tego festiwalu nie zabraknie mocnych polskich akcentów.

Bilbao Mendi Film Festival 2013, plakat

W konkursie filmowym, wśród 40 obrazów z 27 krajów znalazł się film Sztuka Wolności, obraz Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty. Ten 70-minutowy obraz dokumentuje fenomen polskiego himalaizmu, jego tzw. złotą erę. Film zdobywał już nagrody i wyróżnienia na festiwalach, m.in. wyróżnienie w konkursie międzynarodowym na 9. KFG.

Wystawa komiksów ukazujących historię polskiego himalaizmu na na Bilbao Mendi Film Festival

Wystawa komiksów ukazujących historię polskiego himalaizmu na na Bilbao Mendi Film Festival

Ponadto przez cały czas trwania festiwalu będzie miała miejsce ekspozycja wystawy zbudowanej na komiksach “Lodowi wojownicy”  (komiks oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego ukazujący historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest) oraz „The Lho La Tragedy: Beginning of the End”  (przypominający jeden najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu został udostępniony w sieci. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest).

Widzowie festiwalu będą mogli spotkać się także z Bernadette McDonald, kanadyjską autorką głośnej i nagradzanej książki “Freedom Climbers” (w polskim wydaniu “Ucieczka na szczyt”) opisującej Złotą Erę polskiego himalaizmu, pokazującej wkład Polaków w historię światowego wspinania.

Dodatkowo w panelu poświęconym zimowemu himalaizmowi uczestniczyć będą Krzysztof Wielicki oraz Adam Bielecki.

Mysza

Źródło: mendifilmfestival.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum