Podsumowanie sezonu spod znaku Trad na Jurze

Koniec sezonu mamy już za sobą i warto napisać o tym, co działo się na Jurze w minionym sezonie. Nie są to przejścia z górnej półki, ale mimo wszystko warte wspomnienia.

Najtrudniejszym przejściem tegorocznego sezonu było poprowadzenie na Igłach Olkuskich przez Grzegorza Rettingera drogi Opuszczone porty VI.5 HP PP, która jest prostowaniem Mamby Crack. Inną ciekawą linią jest Ni przypiął ni przyłapał VI.2 W. O bogatej tradowej ofercie Igieł możecie przeczytać w artykule Igły Olkuskie – rewitalizacja.

Pierwszych powtórzeń doczekała się wytyczona w 2006 roku droga Piotrka Poloczka i Rafała Pietrasiaka Gardinsztanga VI.4, znajdująca się w oknie Okiennika Rzędkowickiego. Obydwa powtórzenia odbyły w stylu GU RP. Pierwszego dokonał Marcin Flower Poznański, a drugiego Daniel Drybko Kaczmarek.

Marcin Poznański i droga "Gardinsztanga" VI.4, Rzędkowice (fot. Jacek Kierz Kierzkowski)

Marcin Poznański i droga “Gardinsztanga” VI.4, Rzędkowice (fot. Jacek Kierz Kierzkowski)

Powtórzona została również Klopsztanga, droga Jacka Juniora Czecha znajdująca się w pobliżu Gardinsztangi. Wycena autorska opiewała na VI.3+, ale po powtórzeniu Marcina Poznańskiego i Daniela Kaczmarka została ustalona na VI 3. Daniel i Marcin poprowadzili również Analizę organoleptyczną VI.3 znajdującą się na Bibliotece – Daniel GU RP, a Marcin OS.

Aktywny w tym sezonie był również Krzysiek Banasik, który poprowadził od strzału Rysę Opozdy (inaczej Rysa Grzesiczka) VI.3 na Słoneczniej Turni w Rzędkowicach oraz Cyklon B w Garażu w tym samym stylu. Krzysiek poprowadził  na Wodnej Skale na Kołoczku Pajączki VI.3 HP RP GP, a Banaś Gackową rysę VI.2+ OS w Piasecznie na Nietoperzowych Skałach. Jest to prawdopodobnie pierwsze prowadzenie tej wędkowej rysy Mirka Wódki. Do swojej listy jurajskich rys Krzysiek dorzucił również Komin Gwoździa w OS’ie, który w tym samym stylu został również  poprowadzony w tym sezonie przez Łukasza Müllera.

Krzysiek Banasik na "Rysie Opozdy", inaczej "Rysa Grzesiczka" VI.3 (fot. Michał Dziedzic)

Krzysiek Banasik na “Rysie Opozdy”, inaczej “Rysa Grzesiczka” VI.3 (fot. Michał Dziedzic)

Wyjątkowo popularny w tym sezonie okazał się Kankan VI.2+, autorstwa Włodka Jacoosia Porębskiego, znajdujący się na Górze Birów. Pierwszego prowadzenia i to w stylu OS dokonał Piotr Poloczek, drugiego Marcin Poznański GU RP, a trzeciego Daniel Kaczmarek GU RP. Daniel powtórzył również Maturalna ryskę VI.2+ GU RP autorstwa Marka Płonki znajdującą się w tym samym rejonie.

Renesans przeżyła Leśna Ściana na Górze Kołoczek, gdzie działał Daniel Kaczmarczyk, który poprowadził od dołu Leśną Zwierzynę VI.2+ autorstwa Wojtka Kurtyki. Leśną Zwierzynę pokonał flashem Marcin Poznański, który wyczyścił i poprowadził także zapomnianą drogę Jasia Nabrdalika – Maruda VI.2 HP RP. Marudę powtórzył Daniel, który zrobił ją w stylu GU RP.

W Smoleniu Piotr Poloczek w stylu GU RP oraz Marcin Poznański GU RP powtórzyli Rysę Klamera VI.2+. Piotrek i Marcin ponadto otworzyli na Dolnych Skałach nową drogę – rysę startującą z głębi schroniska skalnego. Zegarek LLoyda Georg’a, bo tak nazwana została nowość, otrzymał wycenę VI.2 i został pokonany w stylu OS przez Piotrka i flashem przez Marcina.

Ładna linia "Ciętego filara", Gips (fot. M. Poznański)

Ładna linia “Ciętego filara”, Gips (fot. M. Poznański)

Do nowości wartych opisania należy także nowa droga autorstwa Daniela Drybka Kaczmarka – Cięty filar pokonany w stylu GU RP, a znajdujący się na Gipsie w Podlesicach.

Ponadto na Sadku w Podlesicach powstała nowa rysowa linia na prawo od drogi Bida. Nowość autorstwa Marcina Poznańskiego została ochrzczona Rysą doktora Jeremiasza i pokonana w stylu GU RP, a wyceniona na VI.2+. Daniel Kaczmarek poprowadził w tym sezonie jeszcze kilka rys:

 • Historia pewnej znajomości VI.2+ GU RP, Sadek, Podlesice,
 • Snake VI.2 OS  Sadek, Podlesice,
 • Lewizna VI.2+ GU RP, Sowie Skały, Piaseczno,
 • 5-10 VI.2+  GU RP, Goncerzyca, Smoleń,
 • No Fishing VI.2+ GU RP GP, Dwoista, Podlesice,
 • Dupa Babiucha VI.2, Grzyb, Olsztyn.
"Snake" VI.2 na Sadku, wspina się Daniel Drybko Kaczmarek

“Snake” VI.2 na Sadku, wspina się Daniel Drybko Kaczmarek

Reszta prowadzeń Marcina Flowera Poznańskiego:

 • Droga Płonki VI.2+ OS, Adept, Podzamcze (chyba pierwsze powtórzenie drogi)
 • Lewizna VI.2+, Sowie Skały, Piaseczno
 • Dupa Babiucha VI.2 OS
 • Pupcia Białej Damy VI 2/2+ GU RP, Czwarta Grzęda, Mirów (pierwsze powtórzenie)
 • Cięty filar VI.2 OS, Gips
 • Gackowa rysa VI.2 OS, Piaseczno
 • Szkody górnicze VI.2+ OS, Czatachowa (pierwsze powtórzenie)
"Droga Płonki" VI.2+ na Adepcie, Podzamcze, wspina się Marcin Poznański OS

“Droga Płonki” VI.2+ na Adepcie, Podzamcze, wspina się Marcin Poznański OS

Piotr Poloczek na "Dupie Babiucha" VI.2, Grzyb, Olsztyn

Piotr Poloczek na “Dupie Babiucha” VI.2, Grzyb, Olsztyn

Na Maniakówce za sprawą Szymona Kaźmierczaka powstał Ubój rytualny VI.2, estetyczna rysa na małe camy.

Na koniec trzeba dodać o jedynym znanym mi kobiecym rodzynku tradowym, czyli Oldze Kosek, która poprowadziła m.in. wspomnianą już Dupę Babiucha VI.2.

Jest to prawdopodobnie niepełne podsumowanie, proszę Was o przesyłanie informacji o swoich przejściach na adres redakcji.

Marcin Flower Poznański
tradtrip.blogspot.com

Słowniczek:

GU – droga poprowadzona od dołu z zakładaniem przelotów z ręki
HP – droga patentowana na wędkę, prowadzona z zakładaniem przelotów z ręki
GP – droga obita, ale poprowadzona z własną protekcją
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Podsumowanie sezonu spod znaku Trad na Jurze [2]
  Co do Kankana, to nie wiem jak rozumieć passus. "Pierwszego…

  20-12-2013
  Michał