27 grudnia 2013 21:18

La SuperWhillans – kolejne pierwsze wejście w Patagonii

Dwa tygodnie po pierwszym wejściu na Aguja Volonqui, Colin Haley dorzucił kolejną nowość w Patagonii. Razem z Rolando Garibottim wytyczyli nową drogę na Cerro Marconi Central. La SuperWhillans (650m, AI3 M3) biegnie diagonalną rampą przecinającą od prawej do lewej strony wschodnią ścianę Cerro Marconi Central.

Wschodnia ściana Cerro Marconi Central z dobrze widoczna rampą, która biegnie "La SuperWhillans" (fot. Colin Haley)

Wschodnia ściana Cerro Marconi Central z dobrze widoczna rampą, która biegnie “La SuperWhillans” (fot. Colin Haley)

Haley wypatrzył linię drogi podczas wizyty w Patagonii jesienią ubiegłego roku. Podczas swojej wizyty w rejonie we wrześniu br. podjął dwie próby przejścia ściany, ale za każdym razem musiał się wycofać z uwagi na warunki w ścianie. 18 grudnia Colin i Rolando weszli w ścianę odnajdując w niej wyśmienite warunki. Wspinaczka rampą to głównie śnieżno-lodowy teren o nachyleniu 60° z odcinkami stromszego lodu i mikstu. Było to jednocześnie pierwsze wejście na wierzchołek Cerro Marconi Central, szczytu, który dotychczas był tylko raz atakowany przez argentyński zespół w 1966 roku.

Zdaniem Haleya w Patagonii wciąż jest duże pole do popisu dla wspinaczy z żyłką eksploratorską. Tylko w ostatnim miesiącu dokonał on dwóch pierwszych wejść. We wcześniejszych latach większość ruchu wspinaczkowego skupiała się na najbardziej znanych szczytach i ścianach w masywach Torres i Fitz Roy podczas gdy cała grupa mniej wybitnych szczytów pozostała praktycznie niezauważona.

Wilan

Źródło: Climbing
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Zajebista linia! [11]
  Jakim to trzeba być wizjonerem, żeby coś takiego wypatrzyć? Mocarze!

  28-12-2013
  burlan

  La SuperWhillans - kolejne pierwsze wejście w Patagonii [1]
  Weszli tam na skiturach? Pieszo? Czy moż-e na obcasach z…

  28-12-2013
  Michal