3 grudnia 2013 13:37

Ines Papert jednak pierwsza na Bigphera Go Shar

Z kręgów Elizabeth Hawley dochodzą informacje, że wnikliwa analiza topografii rejonu oraz sprawozdania wyprawy francuskiej z 1960 roku wykazały, że to jednak Niemka Ines Papert była pierwszym człowiekiem na szczycie Bigphera Go Shar. Nie wypowiedziała się sama sędziwa ekspertka od Himalajów (90 lat skończyła 9 listopada), ale jej najbliższa współpracowniczka Billi Bierling, niemiecka dziennikarka i alpinistka.

Ines Papert

Ines Papert

Masyw Bigphera Go składa się z dwóch szczytów, oznaczonych nepalskimi przymiotnikami Shar (wschodni) i Nup (zachodni). Odległość w linii prostej między nimi wynosi około 1,8 km. Obydwa mają też inne nazwy, pochodzące od doliny Likhu Khola ciągnącej się od masywu na południe. A więc Bigphera Go Shar to inaczej Likhu Chuli I (6730 m), zaś Bigphera Go Nup to Likhu Chuli II (6666 m).

Masyw Bigphera Go (Likhu Chuli) z Google Earth

Masyw Bigphera Go (Likhu Chuli) z Google Earth

I rzeczywiście, patrząc na masyw Bigphera Go od strony doliny Rolwaling, dostrzegamy, że zachodnia grań, którą 21 października 1960 roku na szczyt weszli uczestnicy wyprawy Roberta Sandoza – pani Cécile Barbezat i Szerpa Nawang Dorje, wyprowadza na niższy Bigphera Go Nup. A jednak ten błąd pokutował w bazie danych Elizabeth Hawley od dawna i zmylił początkowo również samą Ines Papert.

Droga wejścia na wierzchołek (fot.Thomas Senf / visualimpact.ch)

Droga wejścia na wierzchołek (fot. Thomas Senf / visualimpact.ch)

                                                                                                               Janusz Kurczab
źródła: www.planetmountain.com, www.ines-papert.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum