Golden Pitons 2013 – ogłoszono prestiżowe nagrody magazynu „Climbing”

Magazyn „Climbing” od 2001 roku przyznaje nagrody Golden Pitons. Oto przejścia i wydarzenia 2013 roku, które uzyskały największe uznanie redakcji najpopularniejszego amerykańskiego czasopisma wspinaczkowego.

Redakcja przyznaje nagrody w kilku kategoriach, dość swobodnie je kształtując w reakcji na wydarzenia na wspinaczkowej scenie. W tym roku zdecydowano się na przyznanie nagrody za całokształt osiągnięć. Otrzymał ją Jeff Lowe, jeden z najważniejszych wspinaczy w historii amerykańskiego wspinania. Autor dziesiątek górskich dróg, wynalazca i konstruktor sprzętu wspinaczkowego (więcej tutaj). Jego książka The Ice Experience (1979) przyczyniła się do rozwoju wspinania lodowego. Jeff zakończył swoją imponującą, 40-letnią karierę wspinaczkową w 2002 roku, kiedy zdiagnozowano u niego nieznaną chorobę neurodegeneracyjną.

Jeff Lowe

Jeff Lowe

Alpinizm: Ueli Steck

Wybór w tej kategorii nie mógł być inny. Tegoroczne dokonanie Ueli Stecka, czyli pokonanie samotnie w 28 godzin z bazy do bazy, nową drogą południowej ściany Annapurny wykracza poza wszystko, czego dokonano w ostatnich latach w Himalajach. Klasę linii mieli okazję sprawdzić w zaledwie 2 tygodnie po Stecku Francuzi (Yannick Graziani i Stéphane Benoist), dla których przejście tej drogi przekształciło się w wielodniową i dramatyczną epopeję, okupioną poważnymi odmrożeniami.

Ueli Steck pod Annapurną

Ueli Steck pod Annapurną

Wspinaczka roku: La Dura Dura

Dzięki wyróżnieniu nadanemu nominalnie drodze redakcja magazynu „Climbing” mogła docenić dwóch wspinaczy, których emocjonujący wyścig o pierwszeństwo na drodze mogliśmy śledzić przez kilkanaście miesięcy. La Dura Dura to projekt Chrisa Sharmy, który Amerykanin otworzył do prowadzenia innym wspinaczom i, nad którym pracował wspólnie z Adamem Ondrą. Czech w tym przyjacielskim wyścigu wyprzedził Sharmę i poprowadził drogę na początku lutego tego roku. W ten sposób powstała jedna z dwóch najtrudniejszych dróg na świecie. Sharma pokazał klasę i pod koniec marca poprowadził La Dura Dura.

Adam Ondra na La Dura Dura

Adam Ondra na „La Dura Dura”

Przełom roku: Alex Megos

Tutaj również redaktorzy nie mieli problemu. Do młodego Niemca należy pierwszy w historii onsajt na drodze 9a (Estado critico w Siuranie). Kolejne przejścia pokazały, że Megos znajduje się w absolutnej światowej czołówce. Niedługo później przeszedł w 2. próbie słynną La Ramblę 9a+, a na Frankenjurze rozwiązał stary projekt na Holzgauer Wand – Classified11+/9a+. Do Megosa należy również pierwsze australijskie (!) 9a – Retired Extremely Dangerous.

Alexander Megos na Estado Critico

Alexander Megos na Estado Critico

Bouldering: Jimmy Webb

Webb to specjalista od szybkich powtórzeń, przejść flash oraz obniżania wycen. Ma na swoim koncie flash na sześciu boulderach V13 oraz jedno V14 (Sky w Rocklands), które oczywiście obniżył. Webb dokonał w 30 minut (!) trzeciego przejścia Bridge of Ashes (V15), problemu autorstwa Dave’a Grahama. Jakość jego wspinania mogliśmy zobaczyć na żywo na La Sportiva Legends Only.

Jimmy Webb

Jimmy Webb

Trad: Hazel Findlay

Filmowy portret tej niepozornej, 24-letniej Brytyjki mogliśmy zobaczyć na ostatnim Krakowskim Festiwalu Górskim. Findley to „dziewczyna z jajami” a jej specjalnością są drogi tradowe z ryzykowną asekuracją.  W ubiegłym roku jako pierwsza kobieta pokonała drogę E9 a w tym dołożyła kolejną Chicama (E9 6c). Findley w tym roku przeszła również słynnego Freeridera na El Capitan oraz w zespole z Emilly Harrington 18-wyciągowy, wymagający Babel w Maroku.

Hazel Findlay

Hazel Findlay

Szybkość: Kilian Jornet

Kategoria stworzona dla wyjątkowego sportowca. Kilian Jornet to jeden z najlepszych biegaczy górskich na świecie, skialpinista i wspinacz. Ma na koncie nie tylko zwycięstwa w najważniejszych górskich biegach, ale także powalające rekordy na drogach jednak wspinaczkowych: Mont BlancMatterhornGrań Innominaty.

Kilian Jornet

Kilian Jornet

Zawody: Psicobloc

Psicobloc to amerykański sposób na zrobienie efektownych zawodów. Rozgrywane w formule Masters na ścianie zbudowanej nad basenem olimpijskim w Utah. Widzowie mogą oglądać 20-metrowe drogi i efektowne upadki do wody. Formuła najwyraźniej się sprawdza. Zawody zgromadziły 2,5 tysiące widzów na miejscu oraz kolejne 20 tysięcy przed komputerami.

Społeczność: CAC (Climbers Against Cancer)

Celem akcji Climbers Against Cancer jest przede wszystkim zwiększenie świadomości choroby wśród społeczności wspinaczkowej. Jej inicjatorem jest John Ellison, który dwa lata temu dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory na raka. Do akcji przyłączyło się wielu znanych wspinaczy, wystarczy wymienić kilka nazwisk: Alex Puccio, Shauna Coxsey, Andy Turner, Pete Whittaker i Tom Randall.

Ambasadorzy CAC: Shauna Coxsey, Tom Randall, John Ellison, Alex Puccio, Andy Turner i Pete Whittaker

Ambasadorzy CAC: Shauna Coxsey, Tom Randall, John Ellison, Alex Puccio, Andy Turner i Pete Whittaker

Organizatorzy otrzymali też wsparcie IFSC. Fundusze zbierane są głównie dzięki sprzedaży koszulek, które można kupić na oficjalnej stronie CAC (climbersagainstcancer.org) oraz na ścianach wspinaczkowych w Wielkiej Brytanii. Jednym z ostatnich działań CAC jest kalendarz, w którym wystąpiło 13 wspinających się pań. Przez ostatnich 10 miesięcy działania, dzięki szerokiemu odzewowi wspinaczkowej społeczności organizacja zebrała 240 tys. dolarów, które zostały przekazane ośrodkom prowadzącym badania nad rakiem.

Mysza
Źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum