13 grudnia 2013 15:01

David Lama solo na Hohe Kirche

8 grudnia Austriak David Lama przeszedł samotnie nową drogę Nordverschneidung (400 m, 90°, WI4, M4/5, VI/VII) na północnej ścianie Hohe Kirche w Valsertal (Alpy Zillertalskie, Austria).

Autoportret w ścianie Hohe Kirche (fot. David Lama)

Autoportret w ścianie Hohe Kirche (fot. David Lama)

Zanim Lama zdecydował się na solowe przejście, kilka tygodni wcześniej wykonał rozpoznanie w ścianie, próbując razem z Benem Lepesantem przejść drogę biegnącą z lewej strony wypatrzonej przez Lamę linii. Z uwagi na warunki nie udało im się skończyć wspinaczki, jednak Lama stwierdził, że najwyraźniej takie rozpoznanie mu wystarczy i pojawił się pod ścianą w sobotę 8 grudnia.

Na drodze odcinki pionowego lodu przeplatają się z fragmentami łatwiejszego mikstowego terenu. Trudności skumulowane są na 4-wyciągowym, eksponowanym odcinku skalnego wspinania, ze słabą asekuracją, do tego w nie najlepszej skale. Fragment ten Austriak przeszedł stosując autoasekurację i bez użycia czekanów. Odcinek ten oferował trudności na pograniczu VI+ / VII-, przy czym było bardzo zimno, poniżej -10°C.

W trudnościach drogi „Nordverschneidung” na Hohe Kirche (fot. David Lama)

W trudnościach drogi „Nordverschneidung” na Hohe Kirche (fot. David Lama)

30-metrowy kluczowy wyciąg zajął Lamie około pół godziny, a cała droga samochód-szczyt-samochód sześć i pół godziny, co jest całkiem przyzwoitym czasem biorąc pod uwagę, że podejście pod ścianę zajęło mu 2 godziny. Zdaniem Lamy jest to aktualnie najłatwiejsza i najbardziej logiczna droga na północnej ścianie.

Jest to jednocześnie kolejna droga w Valsertal pokonana przez Davida w warunkach zimowych. Wcześniej przeszedł Badlands (pierwsze wejście, solo, kwiecień 2012), Schiefer Riss na Sagwand w marcu 2013 w zespole z Hansjörgiem Auerem i Peterem Ortnerem i Mittelpfeiler także na Sagwand  (solo, maj 2013).

Wilan
źródło: www.planetmountain.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum