27 grudnia 2013 11:09

D’Artagnan w Patagonii – nowa droga na Cerro Domo Blanco

W grudniu trójkowy zespół David Gladwin (Wielka Brytania), Kim Ladiges (Australia) i Ben Urdman (USA) wytyczył nową drogę D’Artagnan (7a, C1, M6) na Cerro Domo Blanco w masywie Piergiorgio/Pollone w Patagonii.

Na podejściu pod ścianę. Los tres Mosqueteros to wybitny filar pośrodku (fot. David Gladwin)

Na podejściu pod ścianę. Los tres Mosqueteros to wybitny filar pośrodku (fot. David Gladwin)

Północną ścianę Cerro Domo Blanco przecinała dotychczas tylko jedna droga, wytyczona w 2002 roku przez zespół Jonathan Copp i Dylan Taylor Son of Jurel (600m, 7a C1 50°). Gladwin, Ladiges i Kristoffer Szilas (Dania) po dotarciu pod ścianę zwrócili uwagę na wybitny nienazwany i dziewiczy filar w prawej części ściany i podjęli próbę przejścia tej formacji. Po przejściu 9 wyciągów w super rysach dotarli do końcowego mikstowego wyciągu, którego nie byli w stanie przejść w butach do skalnej wspinaczki, a tylko takie posiadali.

David Gladwin w rysach D'Artagnan 7a,C1, M6 (fot. arch. David Gladwin)

David Gladwin w rysach D’Artagnan 7a,C1, M6 (fot. arch. David Gladwin)

Dwa dni później nieoczekiwane okno pogodowe dało im szansę na dokończenie drogi. Gladwin, Ladiges i Ben Urdman, który zastąpił Szilasa, podjęli próbę, która zakończyła się sukcesem. Wybitny filar składający się z trzech odrębnych wierzchołków został nazwany  Los tres Mosqueteros.

Trudności trzymały całą drogę, a dominującymi formacjami były rysy na palce i dłoń i zacięcia, które doprowadziły zespół do półki tuż poniżej wierzchołka. Podczas wspinaczki zaliczyli jeden odcinek C1 i jedno wahadło na ósmym wyciągu. Mikstowa końcówka, którą lała się woda, to zdaniem zespołu szkockie VI/VII lub M6 i C1. Wierzchołek osiągnęło tylko dwóch z zespołu i po wylaniu wody z butów rozpoczęli zjazdy w linii drogi docierając do bazy po 19 godzinach od jej opuszczenia.

Wilan
Źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum