3 grudnia 2013 09:53

Bezpieczeństwo w górach i porady sprzętowe – warsztaty, prelekcje, prezentacje na 11. KFG

Wzorem ubiegłego roku w programie 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (6-8 grudnia) dużo miejsca zajmą warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. O części już pisaliśmy, w tym o panelach narciarskich i tych traktujących o właściwym treningu we wspinaczce. Tym razem garść informacji o warsztatach poświęconych bezpieczeństwu w górach oraz nowościom sprzętowym. A więc w skrócie…

Warsztaty na 10. KFG (fot. Adam Kokot / wspinanie.pl)

Warsztaty na 10. KFG (fot. Adam Kokot / wspinanie.pl)

  • Bezpieczeństwo w górach, lawiny

W sobotni poranek (start o godz. 10.00) prelekcję Jak trafić – czyli tam i z powrotem… poprowadzą stali bywalcy krakowskiego festiwalu, Waldemar Niemiec – instruktor alpinizmu PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro i Tomasz Nodzyński – przewodnik tatrzański, specjalista śniegowo-lawinowy IMGW-PIB. Panowie instruować będą, jak znaleźć właściwą drogę w górach – tych mniejszych i tych większych.

O 11.30 przedstawiciele Fundacji im. Anny Pasek podczas prelekcji Szkolenia lawinowe – kolejny sezon…. przedstawią podsumowanie sześciu sezonów prowadzenia przez Fundację kursów lawinowych w Tatrach.

Z kolei Andrzej Maciata, instruktor TOPR, analizować będzie wypadki lawinowe w Tatrach w sezonie 2012-2013 i jednocześnie opowie, jak ryzyko lawin minimalizować. Początek o godz. 14.00.

Temat lawin pojawi się również w niedzielnym w programie KFG. O 13.45 startują warsztaty Kurs Lawinowy Dolina Pięciu Stawów Polskich. W roli prowadzącego wystąpi Marcin Józefowicz, szef wyszkolenia ratowników TOPR oraz pięciostawiańskich kursów lawinowych. Dowiemy się między innymi, jakie nowości lawinowe pojawią się na rynku w sezonie zimowym 2013/2014, poznamy metody działania służb ratownictwa górskiego, otrzymamy też cenne informacje praktyczne dotyczące doboru odpowiedniego sprzętu lawinowego (ABC – detektor, sonda, łopatka).

Również o zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa w górach mówić będzie na swoim sobotnim wykładzie (godz. 13.00) Piotr Sztaba, instruktor taternictwa PZA i instruktor wspinaczki wysokogórskiej. Piotrek poprowadzi wykład Czy góry mogą być bezpieczne, czyli o zarządzaniu ryzykiem w środowisku wysokogórskim.

Będzie radził, jakie podstawowe umiejętności i wiedzę należy zdobyć planując wyjazd się w góry o charakterze wysokogórskimi oraz jaki model rozwoju w przestrzeni wysokogórskiej wybrać. Będzie też o tym, że świadomość jest ważniejsza niż najlepsza polisa ubezpieczeniowa, redukuje już na starcie zagrożenie o 50%! Będą wreszcie twarde cyfry w postaci statystyk – 530 śmiertelnych wypadków zarejestrowano od roku 1903 wśród wspinaczy i alpinistów polskich, którzy ulegli wypadkom w Tatrach i poza ich obszarem.

Natomiast w niedzielę o 11.45 zapraszamy na prelekcję Bogusława Kowalskiego, instruktora alpinizmu PZA – Awaria w czasie wspinania. Podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej. Podstawowe zagadnienia wykładu to: Sytuacja kryzysowa i co dalej robić?; Rodzaje koncentracji i ich wpływ na podejmowanie decyzji; Nawyki konieczne do wybrania właściwej taktyki wspinania; Właściwe wyciąganie wniosków z błędów popełnionych podczas wspinaczki.

kfg-plakat2

  • Obsługa sprzętu, nowości sprzętowe

Tematy sprzętowe to dwa sobotnie wykłady. Amatorów wspinaczki tradycyjnej zainteresują warsztaty Wspinanie tradowe – porady pod kierunkiem Jaśka Kuczery, instruktora PZA (Szkoła Wspinaczkowa www.hardrock-wspinanie.pl). Jasiek opowie między innymi o tym, na co należy zwracać uwagę przy zakładaniu asekuracji z kości, friendów i punktów naturalnych; jaką linę wybrać; gdzie można powspinać się tradowo w Polsce etc. Start o godzinie 10.00.

Z kolei Janina Wrzak, trener i certyfikowany kontroler sprzętu Petzl, poprowadzi warsztaty Zjawiska fizyczne w dynamicznym układzie lina – karabinek (od 14.10). Celem prezentacji jest m.in. zwrócenie uwagi na zjawiska, jakie dokonują się w linie wspinaczkowej podczas wielokrotnych odpadnięć, w zależności od jej relacji z ostatnim przelotem. Omówione zostanie zjawisko naturalnej degradacji włókien oplotu jako efektu nieprzestrzegania pewnych elementarnych zaleceń, wpływ efektu bloczka, rodzaju stosowanego karabinka i jego stanu. Omówiona także zostanie kwestia dyneemy w kontekście małej odporności tego materiału na efekty cieplne i wynikające stąd ograniczenia jej stosowania.

Szczegółowy program 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, w tym informacje o wszystkich warsztatach  (co, gdzie, kiedy) znajdziecie na stronie www.kfg.pl w zakładce “warsztaty i panele”.

Brunka

kfg-plansza-sponsorska-2013
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum