8 listopada 2013 12:56

Zakończenie sezonu w Nepalu: trudny październik i listopad

Ten rok jeszcze raz udowodnił, że koniec października i listopad nie są odpowiednią porą na atakowanie wysokich szczytów. Niska temperatura i silne wiatry sprawiają, że atak szczytowy staje się szczególnie ryzykowny. Doświadczyło tego kilku alpinistów działających do niedawna w Himalajach Nepalu, których przygoda zakończyła się leczeniem odmrożeń w szpitalu w Katmandu.

Grań prowadząca z Jobo Rinjang do Lunag Ri (fot. Chad Kellogg)

Grań prowadząca z Jobo Rinjang do Lunag Ri (fot. Chad Kellogg)

***

  • Lhotse (8501 m)

To jedyna góra w Nepalu, która jeszcze nie opustoszała. Uparty zespół Koreańczyków pod kierunkiem Sung-Teak Honga, mimo ciężkich warunków, wciąż nie ustaje w walce o szczyt. Koreańczycy próbują wejść na Lhotse normalną drogą z Kotła Zachodniego, z planów atakowania południowej ściany już zdecydowanie zrezygnowali.

30 października wyruszyli z bazy do końcowego szturmu, jednak pogorszenie się pogody zmusiło ich do rezygnacji. Jak donosi koreański korespondent portalu explorersweb.com, Kyu-Dam Lee, kierownik wyprawy Hong opuścił bazę 5 listopada z zamiarem samotnego zaatakowania wierzchołka. To można uznać za atak ostatniej szansy.

  • Annapurna (8091 m)

Francuscy alpiniści Yannick Graziani i Stéphane Benoist, którzy przed paroma tygodniami pokonali południową ścianę Annapurny, po dramatycznym zejściu w trudnych warunkach, zostali z bazy ewakuowani helikopterem do Katmandu. Obrażenia Yannicka były niewielkie, ale Stéphane doznał poważnych odmrożeń. Po wstępnym zaopatrzeniu w Katmandu, został przewieziony do Francji i jest leczony w Sallanches. Przewidywane są poważne amputacje.

Droga Benoista i Grazianiego na pd. ścianie Annapurny (fot. i topo Lindsay Griffin)

Droga Benoista i Grazianiego na pd. ścianie Annapurny
(fot. i topo Lindsay Griffin)

Tymczasem Lindsay Griffin, jeden z największych fachowców od himalaizmu, przedstawił na stronie British Mountaineering Council szczegóły wspinaczki Francuzów. W przeciwieństwie do charakterystycznej swobody i perfekcji Ueli Stecka, historia wspinaczki francuskiej dwójki jest dramatyczna (patrz: https://www.thebmc.co.uk/benoist-and-graziani-repeat-ueli-stecks-route-on-annapurna).

  • Lunag Ri (6895 m) 

Wyprawa Amerykanów Chada Kellogga i Davida Gottlieba na najwyższy dziewiczy szczyt w Nepalu już po raz drugi zakończyła się niepowodzeniem. W ubiegłym roku David zachorował i zszedł w doliny, a Chad po bezskutecznym poszukiwaniu partnera, podjął samotną próbę. W tym sezonie Kellogg i Gottlieb dwukrotnie wchodzili w ścianę.

David Gottlieb prowadzi lodowy wyciąg podczas pierwszej próby na Lunag Ri (fot. Chad Kellogg)

David Gottlieb prowadzi lodowy wyciąg podczas pierwszej próby na Lunag Ri (fot. Chad Kellogg)

Podczas pierwszej próby spadający duży kamień uderzył Kellogga w ramię i zmusił zespół do odwrotu. Druga próba była jeszcze bardziej pechowa. Po pokonaniu w godzinach nocnych 1000 metrów ściany, szczyt był w zasięgu wzroku. Jednak rano Gottlieb spostrzegł oznaki odmrożenia aż sześciu palców u rąk. Amerykanie wycofali się i zakończyli wyprawę. 6 listopada rozpoczęli marsz powrotny do Lukli, skąd David ma odlecieć do Katmandu i USA dla dalszego leczenia.

  • Saipal (7031 m)

Francuzi Emmanuel Abele, Thomas Charbonneau i Jean-Baptiste de Miscault w dniu 3 listopada opuścili bazę z zamiarem ataku szczytowego, jednak już następnego dnia zrezygnowali z powodu silnego wiatru. 8 listopada wyprawa zwinęła bazę i rozpoczęła karawanę powrotną.

Janusz Kurczab

Źródła: explorersweb.com, thebmc.co.uk, expeditionsaipal2013.blogspot.com




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum