2 listopada 2013 08:27

Wojtek Rekin Wenta nie żyje

Wczoraj po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojtek Wenta. Rekin wspinał się od 25 lat i w czasie kariery przeszedł w górach ok. 200 dróg wspinaczkowych, głównie w Tatrach i Dolomitach. Jest współautorem 13 nowych dróg i wariantów w Polskich Tatrach Wysokich (latem i zimą), w tym dróg, które należą dziś do kanonu klasyków w rejonie Morskiego Oka, m.in. Zemsta Wacława na Mnichu oraz Pachniesz Brzoskwinią na Kopie Spadowej.

Wojciech Wenta

Wojciech Wenta

Wojtek od 2008 roku walczył z nowotworem szpiku kostnego – szpiczakiem mnogim. Początkowo mimo choroby starał się wspinać. W ostatnim czasie stan zdrowia Wojtka bardzo się pogorszył.

Wojtek miał niezwykły charakter i natychmiast zjednywał sobie ludzi – „Byłeś kompanem, doradcą…. po prostu przyjacielem… dobrym duchem zarażającym optymizmem i wiarą w zmianę złego na dobre”. W organizowanie pomocy w trakcie choroby włączyło się całe środowisko wspinaczkowe. Przeszczep szpiku był szansą na zatrzymanie choroby. Udało znaleźć się dawcę szpiku. Niestety stan Wojtka był już na tyle ciężki, że do przeszczepu nie doszło.

Wojtek odszedł w wieku 42 lat, miał żonę Agnieszkę, osierocił 4-letnią córeczkę Weronikę.

Łączymy się w bólu z Rodziną i przyjaciółmi.

Redakcja wspinanie.pl

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Wojtek Wenta nie żyje [43]
    Dzisiaj w południe odszedł od nas Rekin, po długiej i…

    1-11-2013
    mt