16 listopada 2013 18:01

„Poza Górą”, książka jednego z najlepszych alpinistów ostatnich lat

Właśnie została wydana autobiograficzna książka Steve’a House’a, jednego z najlepszych alpinistów ostatnich lat. „Poza Górą” to jedna z najciekawszych pozycji w światowej literaturze górskiej, jakie ukazały się w ostatniej dekadzie. Książka była wielokrotnie nagradzana, w tym w 2009 roku otrzymała  prestiżowe nagrody Broadmana Taskera oraz festiwalu w Banff (tytuł oryginalny „Beyond the Mountain”).

Steve House

Steve House

Steve House,  jest uważany za jednego z najwybitniejszych alpinistów świata. Jest orędownikiem stylu alpejskiego we wspinaniu, także na najwyższych szczytach świata. Lista jego wybitnych przejść jest bardzo długa. Wystarczy przypomnieć samotne wytyczenie nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie K7 w Dolinie Charakusa (41-godzinna akcja z bazy do bazy, trudności drogi VI 5.10- M6 WI4 A2), czy przejście wspólnie z Vincem Andersonem nowej drogi na ogromnej ścianie Rupal (Nanga Parbat). To ostatnie przejście zostało uznane za jedno z najlepszych osiągnięć w górach najwyższych w ostatnich latach i nagrodzone prestiżowym Złotym Czekanem.

O tym niezwykłym wspinaczu i jego podejściu do wspinania możecie przeczytać w bardzo ciekawym tekście: Kolaże. 12 Apostołów górskiej eksploracji. Cz. I – Steve House. Outside the Box.

Poza Górą, Steve House, Beyond the Mountain

 

Czy książka tego niezwykłego alpinisty dorównuje jego wspinaczkowym osiągnięciom będziemy mogli teraz się przekonać. Wspomniane wyżej nagrody oraz to, co mogliśmy usłyszeć i zobaczyć na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim, którego Steve był gościem, pozwalają sądzić, że czas spędzony z książką „Poza Górą” nie będzie czasem straconym. A tak o książce i jej autorze pisze Michael Kennedy, redaktor naczelny Alpinist Magazine:

Steve House jest wizjonerem, jedynym takim na pokolenie, który zmienił i zmienia sposób naszego myślenia o stylu alpejskim na najbardziej wymagających górach świata. Z powodzeniem drąży nie tylko swoje najszczytniejsze aspiracje, ale i obnaża prawdę o najciemniejszych problemach i obawach, które nękają nawet najlepszych wspinaczy. W „Poza górą” daje nam rzadki i głęboko osobisty ogląd na determinację, poświęcenie i koncentrację, które stoi za dzisiejszymi przejściami na lekko i szybko.

Książka jest dostępna w naszej księgarni.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum