9 listopada 2013 17:29

Południowa ściana Gaurishankar pokonana

23 października 2013 roku francuscy alpiniści Mathieu Detrie, Pierre Labbre, Mathieu Maynadier i Jerome Para, członkowie wyprawy „PAMALADE” (od akronimów nazwisk uczestników), ukończyli nową drogę na południowej ścianie Gaurishankar (7134 m).

Pd. ściana Gaurishankar - droga i biwaki Francuzów (fot. summitpost.org. / Topo Janusz Kurczab)

Pd. ściana Gaurishankar – droga i biwaki Francuzów (fot. summitpost.org / Topo Janusz Kurczab)

Było to pierwsze właściwe rozwiązanie problemu, wielokrotnie dotychczas atakowanego, m.in. przez doskonałych Niemców Stefana Glowacza i Davida Göttlera (w 2011 r) i dwie wyprawy polskie – wiosną 1983 roku (Tadeusz Preyzner z trzema towarzyszami do wysokości ok. 6000 m) oraz jesienią 2011 roku (Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemysław Wójcik dotarli do wysokości 6070 m na ścianie zwornika w południowo-zachodniej grani).

Jesienią 1983 roku Jugosłowianie Slavko Cankar, Smilian Smodiš, Bojan Šrot, Franz Popevnik i Jože Zupan przeszli lewą częścią południowej ściany na południowo-zachodnią grań i dalej drogą Petera Boardmana z 1979 roku dotarli na południowy wierzchołek. Nie było to jednak rozwiązanie właściwego problemu.

Francuska ekspedycja założyła bazę 23 września. Następnie alpiniści, po normalnym i koniecznym okresie aklimatyzacji, czekali na dobre okno pogodowe, by zaatakować ścianę w stylu alpejskim. Wydawało się, że odpowiedni moment na start nadszedł 17 października, ale wkrótce potem nastąpiło pogorszenie pogody i zespół zaczął tracić nadzieję. Zlikwidowano bazę wysuniętą i zaczęto przygotowania do powrotu. A tymczasem wiadomość o nieoczekiwanym nadejściu dobrej pogody zmieniła plany ponownie.

Weszli w ścianę w poniedziałek 21 października, zaledwie tydzień przed ostatecznym terminem zakończenia wyprawy, a rano w środę, 23 października – po wytężonej wspinaczce – ukończyli drogę, która została nazwana Peine Prolongée (ED, WI5+, M5 A1).

W południowej ścianie Gaurishankar

W południowej ścianie Gaurishankar

W górnych partiach ściany (fot. Gaurishankar Project 2013)

W górnych partiach ściany (fot. Gaurishankar Project 2013)

Nasuwa się pytanie, czy Francuzi dotarli na wierzchołek góry? Ten temat jest przez nich pomijany we wszystkich publikacjach, a sprawa jest istotna. Południowa ściana kulminuje bowiem w ogromnym plateau i nawet do południowego wierzchołka (7010 m) jest stąd daleko. A z południowego do głównego wierzchołka prowadzi jeszcze długa i trudna grań.

Masyw Gaurishankar. W oddali Shisha Pangma (fot. summitpost.org. / Topo Janusz Kurczab)

Masyw Gaurishankar. W oddali Shisha Pangma (fot. summitpost.org / Topo Janusz Kurczab)

Na stronie amerykańskiego „Alpinist” czytamy jednak wyraźnie, że Francuzi doszli tylko do kulminacji ściany i żaden z wierzchołków nie został osiągnięty. Sprawa wierzchołka jest o tyle istotna, że Gaurishankar należy do najtrudniej dostępnych szczytów w Himalajach Nepalu i do chwili obecnej liczy zaledwie trzy wejścia.

Pamalade Team po skończeniu drogi (fot. Gaurishankar Project 2013)

Pamalade Team po skończeniu drogi (fot. Gaurishankar Project 2013)

***

W latach 1965-1979 wspinaczka na szczyt była oficjalnie zabroniona. Gdy w końcu „otworzono” go w sezonie wiosennym 1979 dla wypraw mieszanych nepalsko-zagranicznych, Gaurishankar został zdobyty już w pierwszej próbie. Świetny amerykański alpinista John F.C. Roskelley oraz Szerpa Dorje pokonali wysoką, bardzo trudną zachodnią ścianę, i 8 maja 1979 roku stanęli na głównym wierzchołku. Wyprawa współkierowana przez Williama A. Reada i Szerpę Pertembę, spełniła więc jeszcze jeden warunek władz nepalskich: na wierzchołek musiano wprowadzić równą liczbę wspinaczy nepalskich i amerykańskich.

W tym samym 1979 roku brytyjsko-nepalska wyprawa wspięła się długą i trudną południowo-zachodnią granią na południowy wierzchołek (7010 m, pierwsze wejście). Na szczyt w dniu 9 września weszli Brytyjczycy John Barry, Peter Boardman (kierownik wyprawy) i Tim Leach, Szwajcar Guy Neithardt i Szerpa Pemba Lama. Ze wspinaczki długą granią na główny wierzchołek jednak zrezygnowano.

Drugiego wejścia na główny wierzchołek dokonali wiosną 1984 roku, częściowo nową drogą południowo-zachodnią ścianą, Amerykanin Wyman Culbreth i Ang Kami Sherpa.

Trzecie (a pierwsze zimowe wejście) należy do Koreańczyka Choi Han-Jo i wyżej wspomnianego Szerpy Ang Kami, którzy 16 stycznia 1986 roku powtórzyli drogę wejścia sprzed dwóch lat.

Janusz Kurczab

źródło: www.planetmountain.com, Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Południowa ściana Gaurishankar pokonana [1]
    Piękna linia na ślicznej ścianie! Jestem pod wrażeniem, wielkie uznanie…

    12-11-2013
    Andrzej Sokołowski