13 listopada 2013 12:59

Nowy solowy rekord przejścia Salathé Wall

22-letni Cheyne Lempe pobił należący od 21 lat do Steve’a Schneidera rekord prędkości samotnego przejścia drogi Salathé Wall na El Capitan w Yosemite. Lempe przeszedł 35-wyciągową drogę o wycenie 5.9 C2 w 20 godzin i 6 minut.

Cheyne Lempe

Cheyne Lempe

Lempe, dla którego była to najtrudniejsza droga, jaką zaatakował w Dolinie, rozpoczął wspinaczkę 6 listopada o 7.45 rano kończąc drogę o 3.51 w nocy następnego dnia. Pomimo większej czasochłonności Cheyne przeszedł Salathé Wall stosując autoasekurację, nie decydując się na przejście free solo. Uważał, że podczas realizacji takiego przedsięwzięcia nie może pozwolić sobie dodatkowo na takie obciążenie psychiczne.

Cheyne Lempe rozpoczyna rekordowo szybkie samotne przejście Salathé Wall (fot. Jessica Pemble)

Cheyne Lempe rozpoczyna rekordowo szybkie samotne przejście “Salathé Wall” (fot. Jessica Pemble)

Przejście odbyło się bez strat w sprzęcie i choćby jednego zaklinowania liny. W trakcie wspinaczki wypił osiem litrów wody i spożył tylko 2200 kalorii, co wydaje się być bardzo małą ilością biorąc pod uwagę skalę wyczynu. Zdaniem Cheyne’a jego nowy rekord jest jak najbardziej możliwy do pobicia. Salathé oferuje dużo wyciągów wręcz stworzonych do szybkiego wspinania solo, a lepsi klasyczni wspinacze mogą szybciej przejść teren, na którym on musiał haczyć.

Młody Amerykanin ma aktualnie na koncie 4 jednodniowe solowe przejścia na El Capie. Poza Salathé Wall przeszedł samotnie Nose, Zodiac i Lurking Fear. Jest także współautorem zespołowych rekordów prędkości na drogach The Shortest Straw i Octopussy, także na El Capie.

Wspinaczkowe dokonania 21-letniego Lempe nie ograniczają się tylko do Doliny. W 2012 roku wraz z Scottem Bennettem przeszedł poważną łańcuchówkę, w skład której wchodziła północno-zachodnia grań Aguja Mermoz i północny filar Fitz Roy w Patagonii.

Wilan
źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum