13 listopada 2013 16:25

Matterhorn w 3D – drony i technologia cyfrowa w górskiej akcji

Matterhorn to jedna z najpiękniejszych gór świata, ikona Szwajcarii i wspinaczkowe marzenie wielu alpinistów. Jej zdobycie, nawet najłatwiejszą drogą nadal jest sporym wyzwaniem. Za sprawą firmy senseFly i zatrudnionych do pracy dronów powstał trójwymiarowy obraz góry wykonany z 20-centymetrową dokładnością!

Matterhorn wygenerowany przez senseFly

Matterhorn wygenerowany przez senseFly

Wyzwanie technologiczne i logistyczne było spore. Do sfotografowania góry użyto jednocześnie 4 dronów, z których jeden wystartował z samego wierzchołka Matterhornu (4478m). By objąć 2800 hektarów terenu wykonano 11 lotów, podczas których zrobiono ponad 2 tys. zdjęć.

Schemat przelotów dronów senseFly nad Matterhornem

Schemat przelotów dronów senseFly nad Matterhornem

Efektem jest trójwymiarowy model góry pozwalający na zaglądniecie w każdą część Matterhornu z dokładnością 20 cm. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda ten obraz w niskiej rozdzielczości.

Jak wyglądała ta operacja oraz końcowy efekt animacji 3D można też zobaczyć na filmie.

Już dokładne zdjęcia satelitarne zmniejszyły wyzwanie eksploratorskie przed jakim stają wyprawy w “nieznane”. Wielość filmów wspinaczkowych i materiału fotograficznego z przejścia trudnych dróg w skałach przenosi odpowiedzialność za prawidłowego OS’a na autora przejścia. Zdaje się, że niedługo problematycznym może stać się górski OS i tylko pozostaje czekać na pierwszą górską drogę wytyczoną ze wcześniejszym rozpoznaniem dronem…

Mysza

Źródło: senseFly
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum