8 listopada 2013 10:46

Everest. Góra gór – Monika Witkowska o najwyższej górze Ziemi

Właśnie ukazała się książka „Everest. Góra gór” autorstwa Moniki Witkowskiej. To historia wyprawy na najwyższą górę świata, ale nie jest to książka wyłącznie o trudach wspinania, ale o tym, jaki jest naprawdę himalajski gigant.

Everest. Góra gór - Monika Witkowska

Dziś niektórzy twierdzą, że na Everest wejść może każdy. Podobno droga na szczyt jest prosta (co roku przecież organizowane są komercyjne wyprawy na Górę Gór). Skoro jednak jest tak łatwo, dlaczego wielu wspinaczy rezygnuje? Z jakiego powodu część z nich ginie w drodze? O żadnym innym szczycie nie krąży tyle fantastycznych historii. Przy okazji swojej wyprawy autorka miała szansę sprawdzić, co jest prawdą, a co mitem. W książce, którą oddajemy do rąk Czytelników, znajdują się m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:

  • dlaczego Góra Gór nazywa się Everest i dlaczego na mapach różnie podaje się jej wysokość?
  • jak wygląda najwyższa góra świata 60 lat po jej pierwszym zdobyciu i jak to z tymi pierwszymi wyprawami było?
  • kim są współcześni wspinacze? Jakie mają motywacje, aby wydawać dziesiątki tysięcy dolarów na wyprawę, w czasie której ryzykują zdrowie i życie?
  • dlaczego wyprawa na Everest trwa prawie dwa miesiące i dlaczego nawet wchodząc z butlą z tlenem zdobycie Góry Gór nie jest łatwe?

Książka jest dostępna w naszej księgarni.

Monika Witkowska będzie gościem na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim, jej prelekcja będzie miała miejsce 7 grudnia w sobotę po południu.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum