7 października 2013 12:53

San Ku Kai – pierwsza 9a Kamila Ferenca

San Ku Kai 9a przywiózł z malowniczego rejonu Entraygues, w regionie Hautes Alpes, Kamil Ferenc (8a.pl, KS Korona Kraków). Drogę znamy między innymi z przejścia Alexa Raczyńskiego sprzed dwóch lat. I podobnie jak dla Alexa, również dla Kamila San Ku Kai jest pierwszą drogą 9a w dorobku. Gratulujemy!


Kamil na „San Ku Kai” 9a (fot. Kasia Berbeka)

Do San Ku Kai (drogę wymyślił Yan Diego Ghesquier, jako pierwszy zrealizował w 2007 roku Tony Lamiche) Kamil wstawiał się już podczas lipcowej wizyty w rejonie, wówczas nie udało się jednak wpiąć do łańcucha, mimo, że do sukcesu zabrakło naprawdę niewiele. Kolejną próbę Kamil podjął w drugiej połowie września. Tym razem droga padła szybko (bo już w 2. próbie), ale łatwo wcale nie było…

Kamil o San Ku Kai:

Droga ma charakter wytrzymałościowo-siłowy, każdy ruch na niej jest bardzo wymagający, zarówno pod względem technicznym, jaki i siłowym. Na trudności składa się 17 przechwytów w dużym przewieszeniu po słabych chwytach, bardzo trudne podhaczenia oraz praca na małych stopniach. Dla mnie była to droga, na której niemal każdy ruch mógł mnie zrzucić, jeśli popełniłbym nawet najmniejszy błąd. Było to zresztą bardzo cennym doświadczeniem, ponieważ podczas każdej wstawki, na każdym ruchu musiałem być maksymalnie skoncentrowany.

Praca nad drogą zajęła mi w sumie 6 dni, z czego 5 podczas wcześniejszego wyjazdu. Tym razem przyjechałem na miejsce troszkę silniejszy, co dało bardzo szybki efekt, bo drogę udało mi się zrobić już w 2. próbie.

„San Ku Kai” kosztowała mnie bardzo dużo wysiłku, musiałem w nią włożyć sporo pracy (…)


Na „San Ku Kai” (fot. Kasia Berbeka)

San Ku Kai to oczywiście wisienka na torcie wrześniowego wypadu do Francji. Warto jednak wspomnieć też o kilku innych ciekawych przejściach Kamila w okolicach Briançon. Jak podkreśla, podczas dwutygodniowego pobytu, wspinając się w promieniu 30 km, udało mu się powspinać w wapieniu, gnejsie, zlepieńcu i granicie. Każdy z rejonów oferował bardzo ciekawe wspinanie i świetne warunki ze względu na położenie.


Na „Face Bouc” 8c, Ailefroide (fot. Kasia Berbeka)

Wykaz ciekawszych przejść:

Fessourier

 • Eve, reste 8a OS

Entraygues

 • San Ku Kai 9a RP

Ailefroide

 • Face Bouc 8c (2. próba)

Rocher  des Brumes

 • Une arquée pour le croquet 8c (3. próba)

Rue des Masques

 • Carosses et citrouilles 8a OS
 • Racing in the street 8a+ OS
 • La légend de Tardinio 8b (2. próba)
 • Ben quoi 8b (2. próba)

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Extra [1]
  Ciśnij Kamil. Chcemy więcej :)

  8-10-2013
  DZK