28 października 2013 15:52

Mind Control i Fish Eye dla Oli Taistry

Ola Taistra (Salewa, La Sportiva, Grandessa) poprowadziła ostatnio dwie wizytówki Oliany – Mind Control i Fish Eye. Obie bardzo popularne (również wśród naszych wspinaczy), piękne, długie, wytrzymałościowe.

Ola Taistra w Olianie

Ola Taistra w Olianie

Najpierw, 22 października, padło Mind Control. Ponad 40-metrowe dzieło Chrisa Sharmy, wycenione na 8c+. Przez powtarzających trudności postrzegane są różnie, niektórzy zgadzają się z wyceną autorską, inni odczuwają trudności niżej – około 8c. Do tej drugiej grupy należy Ola, która twierdzi, że droga zasługuje na łamańca 8c/8c+ lub mocne 8c.

O charakterze drogi pisze między innymi:

To droga, w nazwie której ukryty jest kluczowy patent na jej poprowadzenie :) Każdy kto miał styczność z linią dobrze wie o czym mówię :-) “Mind Control” uchodzi za ciągową linię z małym cruxem… i w sumie tak jest. Droga ciągowa z miejscami odpoczynkowymi, w którym można jak to się mówi “zrestować się do zera”. Równocześnie jest wspinaczką bardzo, ale to bardzo wytężającą umysł, dlaczego? Tuż za cruxem, w który wchodzi się po przewspinaniu ok. 30 m skały i bardzo dobrym reście, nagle człowiekowi odcina prąd i każdy kolejny przechwyt staje się coraz trudniejszy(…)

Ola na "Sangre de toro" 8b RP (Andaluzja) (fot. J. Saniewski)

Ola na “Sangre de toro” 8b RP (Andaluzja)
(fot. J. Saniewski)

Cztery dni po Mind Control, Ola wpięła się do łańcucha Fish Eye 8c. 50-metrową linię jako pierwsza poprowadziła trzy lata temu Daila Ojeda, obicie to zasługa Chrisa Sharmy.

Więcej o wizycie Oli w Olianie na jej blogu.

Ola po zrobieniu "Mind Control", na zdjęciu z Niną Gmiter

Ola po zrobieniu “Mind Control”, na zdjęciu z Niną Gmiter

Najtrudniejszym przejściem Taistry pozostaje Cosi fan tutte 8c+ w Rodellarze z września 2012 roku (zarazem rekordowe prowadzenie w skałach wśród naszych dziewczyn).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum